Ако дадена търговска верига поставя непосилни условия в договорите си с български производители, ще я очакват санкции, които са в пъти по-скромни в сравнение с глобите за други прояви на нелоялна конкуренция или злоупотреби с господстващо положение на пазара. Това ще стане факт след промени в Закона за защита на конкуренцията, пише „Труд”.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Първоначално се предвиждаше търговските вериги да отнасят от КЗК санкции в размер на 10 на сто от общия си оборот за предходната година. Според последните публикувани отчети оборотите на големите търговски вериги у нас варират между 500 млн. и 1 млрд. лв. на година, припомня изданието.
Депутати от левицата обаче са коментирали пред всекидневника, че тази мярка е твърде строга и затова ще внесат корекция преди поправките да влязат на второ четене в пленарната зала. С нея ще се регламентира, че размерът на санкциите може да бъде до 10 % от оборота само за конкретната стока, който търговската верига е натрупал през предходната година.
Промените в закона предвиждат още търговските вериги да съгласуват с КЗК типовите договори или общите условия, при които работят с доставчиците. С текстовете се въвежда и понятието "значителна пазарна сила". То беше атакувано от представители на търговските вериги с мотива, че се прилага в малко страни, които освен това са застрашени от евросанкции.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Депутати обясниха пред „Труд”, че дефиницията ще се прецизира между двете четения на законопроекта.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Властта нееднократно декларира през последните месеци, че ще застане на страната на българските производители в борбата им за по-добри условия за продажба на продукцията им в големите магазини.