Бюджетният дефицит на България към януари т.г. е скочил с 80% в сравнение със същия период през 2012 г., информира в свой материал Ройтерс, предаде БГНЕС.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Екс-финансовият министър Симеон Дянков обясни повишаването на дефицита с големи плащания по външния дълг на страната, с вноските към ЕС и ниската данъчна ставка.
Бюджетният дефицит на България към януари т.г. е 536.5 млн. лева - при 298 млн. към януари 2012 г. Правителството на Бойко Борисов, подало оставка на 20 февруари заради протестите срещу високите цени на тока и ниския жизнен стандарт, планираше дефицит от 1.3% за 2013 г., при 0.5% през 2012 г.
"Скокът в бюджетния дефицит беше очакван, това е контролиран процес. Не виждам фискални злоупотреби в светлината на предстоящите избори", отбелязва пазарния анализатор Лъчезар Богданов от "Индъстри Уоч".
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Опозиционната Социалистическа партия обаче изрази загриженост относно фискалната политика на десния кабинет в оставка, като го обвинява в загърбване на малкия бизнес и разходи, способствали за повишаването на бюджетния дефицит.
България се нуждае от нисък дефицит, за да избегне натиск върху националната валута, вързана към еврото. Страната е във валутен борд, което значително стеснява оперативните възможности на централната банка, водеща деликатна фискална политика с цел поддържане на макроикономическа стабилност.
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Президентът Росен Плевнелиев, от когото се очаква идната седмица да назначи служебно правителство, заяви, че ще подбере за него технократи, които да осигурят фискална стабилност и осигурят разходването на бюджета за 2013 г. по план.
България полага усилия да рестартира своята слаба, но все пак пазарна икономика. Проблемите на страната с Еврозоната, ключов търговски партньор на София, обаче не са позволили икономически растеж повече от 1.0-1.7% през последните 2 години.
Финансовият министър в оставка Симеон Дянков заяви, че икономиката е в добра форма. Анализаторите обаче предупреждават, че фискалната цел може да бъде пропусната, ако следващото правителство бъде притиснато да увеличи заплатите в публичния сектор, замразени вече почти 4 години.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Разходите за януари т.г. са били с 5.8% (2.9 млрд. лева) повече в сравнение със същия период през 2012 г., показват сметките на Дянков, докато приходите са с 5.9% по-малко (1.8 млрд. лева). По думите на Дянков, отрицателният баланс се дължи на промяната в крайния срок за плащанията по дълга.
Фискалният резерв, какъвто България е длъжна да поддържа в режима на валутен борд, понастоящем е 4.1 млрд. лева, срещу 6.1 млрд. през декември 2012 г. - най-вече заради плащанията по държавните облигации, емитирани по вътрешния дълг, които са били на стойност 1.5 млрд. лева.