Разходите за труд в България нарастват тройно по-бързо спрямо средното за Европейския съюз, става ясно от последните данни на европейската статистическа служба Евростат.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Страната ни се нарежда на първо място в ЕС по ръст на разходите за труд и на второ място когато говорим конкретно за нарастване на разходите за възнаграждения, като изостава единствено от Унгария.
Разходи за труд на работодателите в България за един отработен час отчитат ръст от 14.4% на годишна база през второто тримесечие на тази година. Това е над три пъти по-висок растеж спрямо средния за ЕС, който възлиза на 4.4% за разглеждания период. Увеличението в еврозоната достига 4% на годишна база.
Номиналните почасови разходи за възнаграждения у нас записват скок от 14.6% на годишна база през второто тримесечие, което ни поставя на второ място в ЕС след Унгария (+14.9%). Още четири държави отчитат двуцифрен ръст в разходите за възнаграждения, като това са: Литва (+12.4%), Румъния (+11.7%), Полша (+11.1%) и Естония (+10.1%).
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Най-ниско нарастване се регистрира в Гърция (+0.8%).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Разходи за възнаграждения за един отработен час записват ръст в ЕС от средно 4.5% и 4.1%, когато говорим само за еврозоната.
Почасовите разходи за труд, които не са свързани пряко с възнагражденията, се увеличават у нас с 13.5% на годишна база през второто тримесечие. Средният ръст за ЕС достига 4.1%, докато в еврозоната годишното увеличение възлиза на 3.8%.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Въпреки сериозното увеличение на разходите за труд у нас, трябва да се отбележи, че България е страната с най-ниски възнаграждения в ЕС, което означава, че нарастването се отчита върху най-ниската база спрямо всички останали държави членки.
Още: Къде у нас заплатите са най-ниски и най-високи?