Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Промени в категоризацията и нова рекламна концепция: Какви са приоритетите за развитие на родния туризъм

21 февруари 2025, 12:45 часа • 408 прочитания

Дигиталната трансформация, нова рекламна концепция и утвърждаване на България като целогодишна туристическа дестинация. Това са основните приоритети, които министърът на туризма Мирослав Боршош представи на заседанието на парламентарната комисия по туризъм за устойчиво развитие на сектора. Основните предизвикателства в сектора са свързани и с осигуряването на целогодишна заетост в индустрията и повишаване на конкурентоспособността на България на международния пазар, като се работи за облекчаване на процедурите по наемане на работници от трети страни.

ОЩЕ: България и Румъния засилват туристическото сътрудничество

Дългосрочните мерки включват реформи в образованието и създаване на стимули за младите хора да се реализират в туристическия сектор. Министърът посочи, че едва 25-30% от тези, които завършват „Туризъм“, се реализират в сектора. „За мен е от първостепенно значение кадрите в туризма да бъдат формирани и обучени тук, да са българи - българите да работят в българския туризъм. Това е най-голямата цел от гледна точка на демографската криза и задачата да задържим кадрите на нашия трудов пазар - ако хората намират работни места в туризма, те ще остават в страната“, заяви Боршош.

И още приоритети за развитие на сектора

Същевременно теми като повишаване качеството на националния туристически продукт, защита интересите на потребителя и намаляване на административната тежест върху бизнеса ще бъдат сред водещите акценти в работата на министерството.

„Първата и основна задача пред екипа на Министерството на туризма е изготвянето на промени в Закона за туризма и подзаконовата нормативна уредба. Ще бъдат предложени промени в наредбите за категоризация на местата за настаняване, регистрация на стаи и апартаменти за гости, както и за сертифицирането на СПА, уелнес и балнеолечебни центрове. Сред приоритетите ни е и разработването на Наредба за устройството и ползването на преместваеми обекти в националните курорти и морските плажове, с цел постигане на по-голям ред и прозрачност“, акцентира министър Боршош.

ОЩЕ: Министърът на туризма твърдо подкрепя Бургас за европейска столица на културата

Ще се работи и за създаването на Гаранционен фонд за защита на потребителските права. Ще бъдат проведени национални информационни кампании, които да повишат осведомеността на туристите относно правата им. Важен аспект е и засиленият контрол върху туристическите услуги, с цел гарантиране на високо качество и добри стандарти в предлагането.

Относно инициативата на Министерството на туризма за създаване на карта на недостъпните и труднодостъпните туристически и културно-исторически обекти, която министър Боршош обяви преди дни, беше съобщено, че това се налага, тъй като множество туристически и културно-исторически обекти се нуждаят от рехабилитация на пътната мрежа до тях. „Лошото състояние на пътя е причина да намалява интереса на туристите, независимо колко значими са обектите. Ще разчитам на местната власт за информация за пътната инфраструктура на довеждащата инфраструктура на територията на техните общини. За тази цел ще работим с НСОРБ и туристическите сдружения по места, за да обобщим в кратки срокове данните в единна карта на недостъпните и труднодостъпните туристически обекти“, заяви министърът.

ОЩЕ: Боршош обеща гаранционния фонд в туризма да бъде въведен максимално бързо

Министерството предприема цялостно преразглеждане на рекламните и маркетинговите дейности, като ще се акцентира върху ефективността на вложените средства. „Ще бъде разработена нова единна концепция и рекламни продукти за бранд „България“ и ще се въведе изцяло нов подход за представяне на различните видове туризъм“, каза Мирослав Боршош в отговор на въпроси от членовете в комисията и добави: „Основната цел е да насочим ресурсите към най-правилните канали на целеви пазари за максимален ефект.“

Усилията ще бъдат насочени и към дигитална трансформация на българския туризъм и чрез обновяване на Националния туристически портал (bulgariatravel.org), който трябва да се превърне в съвременна интерактивна информационна платформа и с мобилно приложение.

ОЩЕ: Българите са пътували повече в чужбина през 2024 г.

В отговор на въпрос от председателя на Комисията по туризъм Танер Али за очакванията на министерството за летен сезон 2025 г. министър Мирослав Боршош сподели: „Надявам се сезон 2025 окончателно да заличи следите от Covid-кризата и да надхвърлим най-добрите до момента резултати от 2019 г. Чрез добра реклама и маркетинг на планинските курорти, като дестинация за летен отдих, положителните резултати могат да станат по-добри. Водим активни разговори за съвместни инициативи и с тях, така че резултатите от 2025 г. да са значително по-добри от предишните.“

Министър Боршош допълни, че е създадена нова работна група за развитие на медицинския туризъм, където България има отлични предимства и огромен потенциал. „Целта е да очертаем конкретни стъпки за утвърждаване на страната като привлекателна дестинация за здравен и медицински туризъм. Вече сме локализирали държавите с интерес към нас в тази област, с които потенциално да подпишем споразумение с техните здравни каси.“- сподели допълнително министърът на туризма.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес