Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Превозвачите: Над милиард са директните загуби за българската икономика от неприемането ни в Шенген

15 април 2024, 15:44 часа • 4826 прочитания

Преките загуби за българската икономика от неприемането ни в Шенген по сухопътните граници са над един милиард лева на година. Това съобщиха на пресконференция от Съюза на международните превозвачи. И призоваха държавата да положи всички възможни усилия за пълноправното ни влизане в Шенген.

Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?

Още: Тристранката с извънредно заседание

Те се позоваха на изследване, проведено въз основа на данни от трите най-натоварени гранични пункта за български камиони - "Дунав мост 2", "Русе" и "Кулата". 

Николай Рашков, българският представител в Работната група на ЕК по темите на транспорта съобщи, че най-натовареният пункт е "Капитан Андреево“, но той е изключен от изследването, тъй като е външна граница на ЕС и така или иначе, не попада в Шенгенското пространство. По информация на превозвачи обаче, днес чакането на този пункт е 52 часа.

Още: Евродепутатите настояват за спешни мерки срещу опашките от камиони по границите на ЕС

Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата 

Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати

По-високи цени на стоките

Според данните от изследването, задържането на камионите по границите варира от два до 16 часа, като най-малко е на Кулата, именно защото Гърция е член на Шенген, а по границите с Румъния положението е трагично.

Рашков посочи, че че заради огромните опашки по сухопътните граници, което увеличава транспортните разходи, цените на стоките у нас са по-високи от съответните в Западна Европа.

Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги

Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления

Още: Ето колко време спестяваме при полет, след като влязохме в Шенген по въздух

300 млн. лв. несъбрани приходи

По думите му допълнителни 300 млн. лева са щетите за държавата от несъбрани приходи по същите причини, показало изследването. "Само тази сума е много по-голяма от тази, необходима за прословутите пари за великденски добавки за пенсионерите", посочи той.

Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия

Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго

Има и косвени щети за икономиката  заради пропуснатия акциз за България под формата на допълнителни километри, които не са реализирани.

"Проблем е и загубата на интерес към шофьорската професия. Тя става все по-неатрактивна, заради периодите на голямо изчакване, съчетани с липса на базови битови условия за водачите“, посочи още Рашков.

Ощетени са и българските производители, тъй като техните стоки закъсняват да пристигнат по предназначение и съответно закъсняват и приходите им.

Той съобщи, че изследването ще бъде сведено до вниманието на Министерство на финансите, Министерството на икономиката, Министерството на транспорта, както и до всички български представители в Европейския парламент. "Държавната политика трябва да е в Брюксел да се изпращат наистина подготвени по  темата хора. Защото транспортът е стратегическа индустрия, от която България има огромна полза“, подчерта той.

Хляб за 80 000 семейства

"Транспортът осигурява хляба на над 80 000 семейства, които трябва да защитим. Очакваме активни действия от всички институции и от българските представители, които ще отидат в Европарламента. Очакваме да припознаят темата без деление на партиен принцип“, призова и Йордан Арабаджиев, изпълнителен директор на Съюза на международните превозвачи.

Ангел Траков, председател на сдружението, сподели, че има контакти и с румънските превозвачи по темата. "Те определено са по-гласовити от нас", посочи той, като сподели, че и техните загуби от опашки по границите са огромни.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес