Опасните отпадъци са най-вредните замърсители за околната среда. Те крият сериозен риск за природата и населението, поради което се изисква спазване на поредица от мерки при тяхното третиране. Обезвреждането на опасните отпадъци има огромни ползи за подобряване качеството на живот и съхранението на екосистемите на Земята.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Кои отпадъци попадат в групата на опасните боклуци?
Като вредни се определят всички онези отпадъци, които имат токсично въздействие не само върху живите организми, но и върху цялата планета. Те са основният източник на замърсяване, на тях се отдава промяната в климата и измирането на различни животински видове.
Според произхода на боклука, отпадъците могат да са в резултат на промишлената дейност на хората, както и от техния бит. От друга страна отровната смет може да е течно, твърдо или газообразно състояние. Най-рискови са радиоактивните отпадъци, за които важат специфични изисквания на съхранение и обезвреждане.
Независимо от степента на риск, който крие този вид боклуци, неговото събиране, транспортиране и последваща подготовка за вторична преработка трябва да следват предварително разписани правила, които са залегнали в еко разпоредбите на държавните законодателства. Процесите на обезвреждане им се характеризират със система от нормативни правила, чиято цел е да се снижи до минимум опасността от замърсяване на околната среда.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Основни видове опасни отпадъци
● Битови опасни отпадъци
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Всяко домакинство генерира определени количества смет. Понякога сред битовите боклуци има такива, които имат отровно въздействие, което ги причислява към опасните. Най-често това са остатъци и опаковки от химически препарати за почистване, различни лепила и бои, медикаменти, акумулаторни батерии и други подобни.
Офисите също са източник на боклук с токсично въздействие върху природата и населението. Много често в тази група влиза старата техника като компютри, принтери и други материали, които съдържат вредни елементи.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
● Строителни опасни отпадъци
Тук се включват боклуците, които се изхвърлят при строителните дейности. Например, опасни отпадъци са бои, лакове, азбестови изолации, гипс, цимент и много други. Важно е те да не се смесват с останалите смет, защото могат да попречат на последващото й правилно рециклиране.
● Промишлени опасни отпадъци
Промишлеността е основният източник на опасни отпадъци в последните десетилетия. Тя крие сериозен риск за качеството на живот, ако не се спазват нормативните уредби за незамърсяване на въздуха, почвата и водите. Основно към тази група боклуци попадат различни по вид производствени масла, цветни и черни метали, химикали и т.н. Промишлените отпадъци могат да бъдат твърди, газообразни или течни.
● Радиоактивни отпадъци
Това са отпадъци, които са изключително токсични и могат да нанесат огромни щети върху цялата планета. Техният източник за производството на атомна енергия и добиването на руди с радиоактивен характер. Всички подобни дейности подлежат на строг контрол и остатъчните продукти от производствената дейност се съхраняват в специализирани депа, пригодени за целта.
Ползи от обезвреждането на опасните отпадъци
Всички опасни отпадъци се рециклират и обезвреждат, за да не се допусне рисково отравяне на природната среда. Главната цел е да се гарантира максимално щадящо въздействие върху нея. От друга страна ползите са свързани с намаляване на използваните естествени суровини като смета, която може да се преработи се използва за нови производства. Това носи и съществени ползи за световната икономика.
Според вида на опасния отпадък той се подготвя още при събирането му за рециклиране. Когато е с промишлен произход, компаниите имат разписани еко норми, които да спазват. В България нормативната уредба, която се прилага, е включена в Закон за управление на отпадъците. Той включва всички въпросите, които са свързани с тяхното третиране.
Лицензирани фирми разполагат с необходимата техника, специализирани депа и обучени екипи, за да транспортират и съхраняват безопасно токсичните боклуци. Те могат да извършват обезвреждане на отпадъци в пригодени за целта мощности.
Обезвреждането включва превръщането на опасни отпадъци в неопасни. Така те стават годни за последващо рециклиране и влагане в нови производства, което носи екологични и финансови ползи.
Специализираните фирми, които са в сектора с рециклиране на отпадъците, са в състояние да извършват необходимите дейности, за да няма рискове за екологичното равновесие.