Полската компания "Щадлер полска" (Stadler Polska Sp. z o.o.) е избрана за изпълнител на доставката на 35 електрически мотрисни влака. Това обяви служебният министър на транспорта Георги Гвоздейков.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Влаковете ще бъдат купени с пари по Плана за възстановяване и устойчивост. Предложената цена е 642.5 млн. лв., а срокът за доставка е 28 месеца.
ОЩЕ: Втори влак с германски вагони тръгва между София и Бургас
Модернизация
Министерството на транспорта предприе пряко договаряне без обявяване на обществена поръчка за доставката на 35-те влака заради "сложността и спецификата на поръчката".
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
„Всичко това се случи по ясни критерии и методика, които бяха аналогични за всички 4 компании, които дойдоха на преговори“, категоричен бе министърът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Гвоздейков подчерта, че се полагат усилия за усвояване на целия финансов ресурс по Плана за възстановяване и устойчивост.
ОЩЕ: Новите немски вагони на БДЖ тръгнаха, министър Гвоздейков показа условията (СНИМКИ)
„Вече има подписан договор за производство на 9 маневрени локомотива, които ще бъдат необходими за депата“, припомни министърът. Първият локомотив е готов и следващата седмица се очаква неговото пристигане в София.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
През април беше подписан договор за доставка на 7 двуетажни влака, като има възможност да бъдат поръчани още 3, така че бройките да бъдат увеличени до 10.
„Основен въпрос сега е доставката на 20 влака тип „пуш-пул“, които са за дълги разстояния. В момента преговаряме с ЕК, като нашето желание е да бъде заменен типът на влаковете с такъв, който да бъде произведен в по-кратки срокове. Вече сме на ръба чисто технологично с времето за производство, но ще положим максимум усилия да спасим и тези средства“, уточни още министърът.
ОЩЕ: Гвоздейков иска "бърза писта“ за стратегическите инфраструктурни проект
Според него България ще може да реализира почти 100 млн. лева за изграждане на електрически зарядни станции по пътните трасета, които са част от ТЕН-Т мрежата. Половината от средствата ще бъдат за изграждане на зарядни станции по пристанищата на река Дунав и Черно море.
Гвоздейков посочи като неотложно решаването на проблемите с товарния трафик в страната.
„Този казус няма да изчезне дори когато влезем в сухопътния Шенген, защото България не е предприела в миналото стъпки за изграждането на буферни паркинги“, каза още министърът.
Той призова представителите на транспортния бранш съвместно да се търсят начини за решаване на въпроса, както и възможни варианти за европейско финансиране по тази инициатива.