Пол Милгръм и Робърт Уилсън са носители на Нобеловата награда за икономически науки за 2020 г., потвърди в понеделник Кралската шведска академия на науките.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Според официалното съобщение двамата американци са наградени "за усъвършенстване на теорията на търговете (аукционите) и изобретяването на нови форми на аукциони".
BREAKING NEWS:
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 12, 2020
The 2020 Sveriges Riksbank Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel has been awarded to Paul R. Milgrom and Robert B. Wilson “for improvements to auction theory and inventions of new auction formats.”#NobelPrize pic.twitter.com/tBAblj1xf8
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Търговете са навсякъде и засягат живота на всеки, а нови формати са прилагани за разпределяне на стоки и услуги, които е трудно да бъдат продадени по традиционния начин, като например радиочестоти, квоти за улов на риба, слотове за авиокомпании, квоти за парникови емисии и други. Откритията на двамата американци са в полза на продавачите, купувачите и данъкоплатците по света, отбелязват от Нобеловия комитет.
Двамата носители на престижната награда не само са изяснили как работят търговете и защо участниците на търг се държат по определен начин, но и използват теоретичните си открития за създаването на напълно нови аукционни формати за продажба на стоки и услуги.
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Пол Милгръм (на снимката горе), който в момента работи в Станфордския университет, е най-известен със своите теории за аукциони (търгове) и за пазарен дизайн, както и като създател на теоремата за липса на търговия.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Неговият дисертационен съветник Робърт Уилсън (на снимката отдолу), също работещ в Станфорд, пък спечели слава със своята теория на игрите в индустриална организация и с въвеждането на метода на последователното квадратично програмиране.