Световните опасения от рецесия тласнаха цената на петрола сорт Брент за кратко обратно под 100 долара за барел, а еврото се срина до стойност, почти равна на долара.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
След слизането под психологическата граница, европейският сорт се установи на ниво от малко над 101 долара на барел. Анализатори прогнозират, че "Брент" може да достигне 65 долара по-късно тази година в случай на продължителен световен икономически спад.
На фона на тези новини, Bloomberg отново публикува информация, че САЩ продължават да обсъждат таван за цената на руския петрол, от ниво най-много 40-50 долара на барел.
Предложения таван на цените се основава на пределните разходи за производство на петрол в Русия и цената му преди инвазията на 24 февруари. В същото време администрацията на Байдън смята лимита от 40 долара за твърде нисък. Основно притеснение на САЩ е, че петролните санкции на ЕС срещу Русия, които влизат в сила в края на годината, могат да повишат цените на петрола още повече - до 185 долара за барел, а това ще доведе до глобална рецесия.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Ограниченията на цените на руския петрол са необходими, за да се намалят печалбите на Москва. Ако не бъдат приложени правилно мерките, обаче, това ще доведе до значителен скок в цените на петрола. Служители на администрацията на Байдън ежеседмично търсят решение на въпроса, като в следващите седмици преговорите по въвеждането на таван за цената на барел петрол ще продължат.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Междувременно еврото удари ново 20-годишно дъно под 1,02 долара - европейската единна валута бързо се доближава до паритет с щатския долар, пише БГНЕС.
Европейските акции се възстановиха благодарение на по-ниската доходност на облигациите и търсенето на изгодни сделки, докато американските акции също се повишиха след твърдата позиция на Федералният резерв по отношение на инфлацията.
Азиатските фондови пазари затвориха предимно с понижения на фона на ново избухване на случаи на коронавирус в части от Китай, което доведе до блокиране на някои градове като част от политиката на властите там за нулев Ковид.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго