Не приемам спекулациите, че ще загубим суверенитет в Еврозоната. Това каза вицепремиерът Атанас Пеканов по време на конференция "България по пътя към еврото" в НДК. В конференцията се включиха президентът Румен Радев, премиерът Гълъб Донев, министърът на финансите Росица Велкова - Желева, шефът на БНБ Димитър Радев. Специален гост на събитието беше заместник-председателят на ЕК Валдис Домбровскис, както и министърът на финансите на Хърватия.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Пеканов уточни, че суверенитетът е да си част от решенията и да влияеш на решенията, които иначе биват взимани. "С влизането си във валутния борд България пое по един път, който донесе стабилност на българската банкова и финансова система. Донесе й повече доверие в международен план. България обаче в момента не влияе и не участва по отношение на решенията за паричната политика", каза Пеканов.
"Служебният кабинет полага всички усилия за бързото влизане както в Шенген, така и за бързото влизане в Еврозоната ", добави вицепремиерът. ОЩЕ: Финансовият министър на Хърватия: Еврозоната се отрази добре на транспорта и туризма
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Според него Еврозоната става по-силна и европейският икономически и паричен съюз гради механизмите, с които може да отговаря на кризите. "Влизането в Еврозоната не е панацея, но то е още един фактор, който заедно с важни реформи и инвестиции ще допринася за повишаване на стандарта на живот в България", посочи вицепремиерът. ОЩЕ: Шефът на БНБ: Генезисът на забавянето на еврото е в политическата криза
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Той коментира, че еврото ще подпомогне покачването на доходите. "Разбирам подкрепата на КНСБ, защото Пламен Димитров осъзнава, че след влизането в Еврозоната, ще може да отиде при финансовия министър да поиска минимална работна заплата не от 800 лв., а от 800 евро", коментира Пеканов.
От своя страна Пламен Димитров от КНСБ посочи, че всички политици трябва да говорят в един глас в подкрепа на еврото, а тези, които са против, трябва да кажат защо. Според него не трябва да се дава храна на скептиците на еврото.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Васил Велев от АИКБ пък отбеляза, че Еврозоната дава нов статут на държавите, покачва техните позиции в международните класации като привлекателност за инвестиции.