„Държавата е само с единия крак в Еврозоната. След приемането на еврото ще си спестим разходите от превалутиране“. Това каза пред bTV служебният вицепремиер по управление на европейските политики и еврофондове Атанас Пеканов.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
По думите му далеч сме още от покриването на критериите за влизане в Еврозоната, особено по отношение на инфлацията. Няма как някои продукти да са по-скъпи от западноевропейските страни, каза той.
Пеланов поясни, че през есента е започнало намаляването на месечното ниво на инфлацията, като трябва да спадне още много, за да покрием изискванията за Еврозоната. Следващите мерки трябва да бъдат в сектора на храните и на енергийния сектор, допълни Пеканов.
Атанас Пеканов добави, че няма повишаване на инфлацията в Хърватия след влизане в Еврозоната. Най-големият проблем преди влизането на България в Еврозоната е търговските обекти да спекулират с цените на основните стоки, предупреди Пеканов.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Той добави, че ще е много важно партньорството с търговските вериги. Ако търговските вериги се съгласят на партньорство, това ще повиши доверието на българските граждани за приемането на еврото, акцентира Пеканов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Атанас Пеканов изтъкна, че около 1 млрд. лв. трябва да получи България по Плана за възстановяване във връзка със сектора декарбонизация и енергетика. Трябва да се отделят средства и за енергийното обновяване – около 300 млн. лв., но не трябва да бъде финансирано на 100% от държавата, добави Пеканов.
Във връзка с високите цени в търговските вериги и налага ли се таван на цените, Пеканов отбеляза, че за таван на цените на малката потребителска кошница не може да се говори. Пазарът не ни дава много причини да му вярваме, но такива резки и агресивни мерки не сме обсъждали, обясни той.
Пеканов добави, че ще се вземат меки мерки от страна на държавата. Ако меките мерки не дадат резултат, е възможно служебното правителство да спре помощите за големите компании и индустрията, предупреди той.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
По думите му не е нормално в повечето европейски столици млякото да е едно евро или един долар, а тук да е 3.60 лв. В България трябва да бъдем по-активни за сваляне цените на основните стоки и за това контролните регулатори трябва да бъдат активни, настоя Пеканов. С влизането в Еврозоната и приемането на еврото ще има повече натиск някои цени да падат, а не да се увеличават, каза още той.
По отношение отдалечаването на България от Шенген, Пеканов посочи, че с огромния мигрантски натиск държавата няма да може да се справи сама. За българо-турската граница трябва да се дават и европейски средства, защото това е граница на цяла Европа, настоя служебният вицепремиер.
Още: Пеканов: Няма да загубим суверенитет в Еврозоната