За 60 дни е предвидени тази помощ – 50 млн. лева за 60 000 души. Имаме готовност да разширим обхвата, защото имаме дани за около 356 000 осигурени, които ще попаднат в рамките на нуждата. Това заяви социалният министър Деница Сачева в пояснение относно постановлението за икономическа помощ, което самата тя коментира още вчера сутринта.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
След като изтече триседмичният период на по-сериозно затваряне, ще се дават пари – въпросните 24 лв. при работещ на 8-часов трудов договор, стана ясно от думите на Сачева. Кандидатстването става след изтичане на неплатения отпуск – т.е. ако си до 21 декември, след това. "Целта ще е хората да имат пари за празниците", каза социалният министър.
Припомняме, че 21 декември е понеделник, а 24 декември, когато е Бъдни вечер, е четвъртък – т.е. има три дни за кандидатстване и получаване на пари преди коледните празници.
Сачева каза и друго – може да има комбинация между различни мерки за подпомагане, както за бизнеса, така и за хората. Например за родители за деца под 14-годишна възраст. На въпрос за самонаетите лица и гражданските договори, отговорът беше да се кандидатства за "мярката за 290 лева". Търсете информация от телефона на социалното министерство и в бюрата по труда, посъветва Сачева.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Или фиксирани разходи, или плащане на 15-20% от оборота на заведенията – това са вариантите за обезщетение за ресторантьорския бизнес и за изобщо затворените с новите мерки заведения, независимо от предмета на дейност. Според Сачева, 15-20% не е непосилно за държавата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Попитана дали ще се разсрочват данъци и кредити за затворени бизнеси, отговорът беше: "Различни опции може да бъдат договаряни", както и уточнение, че "обратната връзка от банките" била, че ще е проблемно ново разсрочване на заеми и кредити. Според Сачева, данъци и осигуровки следва да се разсрочват за втората половина на 2021 година – иначе щели много да се натрупват дългове. "Движение на пари трябва да има – после ще питаме откъде да платим пенсии, детски", поясни Сачева.
На въпрос кои ще са най-пострадалите от коронакризата, социалният министър отговори, че картината много бързо се променя и е трудно да се каже. Работим за това безработицата в България да не надвиши 7% до края на годината, заяви тя. А пред БНТ икономическият министър Лъчезар Борисов коментира, че ако останем със спад от 5% БВП, ще се радваме. Припомняме, че в края на март тогавашният финансов министър Владислав Горанов говореше за най-черен сценарий с 3% свиване на БВП, но още в началото на април Световната банка задочно каза на Горанов, че ще е по-зле.
Ако се налага да удължим мерките след 21 декември, ще бъдат намерени средства – бихме могли да вземем заем, например по механизма SURE на ЕС за мярката 60 на 40.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Що се отнася до идеята за COVID хотели, Сачева коментира, че това стояло като резерв. И не пожела да коментира дали щяло да е различно, ако управлението беше реагирало по-рано, а почна да говори как "всички вярвахме, че през лятото коронавирусът ще изчезне".