Рекорден недостиг на кадри у нас, отчитат икономисти. Данните на Евростат показват, че 45% от предприятията смятат, че липсата на работна ръка ограничава производството им.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Кризата с уменията у нас се задълбочава, а оказва се българите са сред най-уверените в Европа, че уменията им ще бъдат актуални и след 5 години, съобщи bTV.
В държавите от Източна Европа около 60-70% от работещите имат опасения доколко ще са адекватни уменията им, докато нивото на неуверените в България се доближава по-скоро до това в Германия и Австрия.
Проучване на Агенцията по заетостта сред работодателите показа, че се търсят кадри на всички нива – както инженери, така и средни специалисти – техници, готвачи и сервитьори. Сега се прави втори анкета. Същите кадри обаче се търсят и в Западна Европа.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Бившият участник в „Мастършеф” и настоящ собственик на заведение – Петър Киров, смята, че дава добри заплати за родните стандарти, въпреки това попълването на екипа е трудно. "Хората емигрират в чужбина за по-добри доходи, а ние тези доходи няма как да им ги предложим, защото, за да им ги предложим, трябва да увеличим цената на продукта двойно", обясни Петър Киров.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Всяка година, чрез една от агенциите за подбор на персонал, за работа в Австрия и Германия кандидатстват около 2500 души, 7-8% от тях заминават. "Това, което тази години се наблюдава е младите хора, 20-25 години, да не остават за дълго време. Отиват за кратки срокове в чужбина и се връщат", обясни Катя Младенова, съдружник в Агенция за подбор на персонал за работа в чужбина.
Тези със семейства и деца обаче често търсят трайно установяване зад граница. След месец Яник Минев заминава за Германия като готвач. "Причините в България да няма хора е, че работодателите не искат да плащат осигуровки В Западна Европа заплащането е 3-4 пъти повече, отколкото тук, а реално цените не се различават много", каза Минев.
Има и такива, които се връщат трайно у нас – като Димитър Господинов. След 10 години в Кипър, Австрия, Англия – сега работи във Варна. "Първо заради детето си, после заради приятелството. Сега, каквото и да си говорим, не всичко е пари", коментира Господинов.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
"Има и положителни страни, защото гладът за кадри кара някои работодатели да вдигат заплатите" обясни икономистът Явор Алексиев.
В дългосрочен план според икономистите решението на кризата с уменията минава през образователната система.