Няма огнища на зараза с чума по овце и кози (PPR) в Одринска област. Това заяви за Actualno.com зам.-директорът на Одринската областна дирекция по храните, селското стопанство и животновъдство Атилла Баязит, предаде кореспондентът ни от Кърджали.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
По думите на Баязит, в Одринска област има постоянна ваксинация на животни. "Спокойно мога да кажа, че сме готови за Курбан Байрам", уточни турският чиновник.
Зам.-директорът на Одринската областна дирекция по храните каза и, че скоро турското Земеделско министерство ще отговори официално на твърденията, идващи от България, че в Турция има чума по дребните преживни животни.
"Повтарям за района на Одрин нямаме нито едно огнище. Отдавна завършихме работата по ваксинацията и вече сме към края на втория етап", уточни Баязит.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Защо в България няма ваксинация?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Още вчера, 16 юли, от Българската агенция по храните (БАБХ) уточниха пред Actualno.com, че има жива ваксина против чумата по овце и кози, но тя не е одобрена в Европейския съюз - заради това, че животните се третират с жив вирус и заради опасения, че ваксината не влияе на всички щамове на болестта.
На днешната пресконференция на Съюза на ветеринарите в България в централата на БАБХ Actualno.com зададе въпрос защо не се използва живата ваксина. Лекарите отговориха, че тя използва обезсилен, но все пак жив вирус. "Ако ваксинираме такова животно, то няма да се разболее, но ще бъде преносител на вируса и ще зарази други животни. Към момента ваксинацията не е възможна и не е подходяща", категорични бяха ветеринарите.
От Съюза на ветеринарните лекари обясниха също, че такава ваксина не се използва никъде в Европейския съюз. "Никой не може да си позволи този лукс, защото ваксинираното животно е потенциален преносител", добавиха те.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Данни от ФАО
Според доклад на Департамента по ветеринарна медицина на Университета в нигерийския град Нусука, който е представен от Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО), за ваксинация на кози против чума в Африка се използва жива ваксина, която се слага на едър рогат добитък. В самия доклад е подчертано, че има противоречиви експертни оценки доколко ваксината предотвратява разпространение на чумата по дребни преживни животни.