Въпросът за спирането на тръбопровода "Южен поток" не е разглеждан в Народното събрание. То не е страна. Министърът на икономиката и енергетиката даде разпореждане за спиране на проекта. Това заяви премиерът Пламен Орешарски по време на изслушването си в Народното събрание във връзка със спорния проект, прехвърляйки отново отговорност. Като цяло той избяга от конкретиката по "Южен поток".
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Министърът-председателят не отговори на въпрос кога проектът може да бъде рестартиран, след като бъде изпратена необходимата информация до Европейската комисия. От думите на Орешарски не стана ясно и какви неустойки ще дължи страната ни, ако "Южен поток" не бъде рестартиран. Той се позова на факта, че става дума за търговски договор т.е. търговска тайна.
От своя страна депутатът от БСП Явор Куюмждиев отново повтори, че договорът е изключително важен за България и целия юг на България. Той се обърна към Орешарски, заявявайки: "Господин премиер продължавате да изпълнявате проекта, спазвайки европейските правила".
Министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев прехвърли вината на правителствата на Тройната коалиция и ГЕРБ. Според него в момента съмненията са насочени към междуправителството споразумение, подписано през 2008 г., и начинът на създаване на проектна компания през 2011 г. Стойнев беше категоричен по отношение на опозицията: "Ако вие сте сбъркали, сбъркали сме и ние".
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Министърът обясни още, че отговорите, които трябва да бъдат изпратени до Европейската комисия, трябва да бъдат представени пред Съвета по европейските въпроси* до 29 юни. На слизане от трибуната Стойнев добави: "Трябва да сме готови до 4 юли" (бел. ред - отговорите ни да са изпратени в Брюксел на тази дата).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Стойнев отново подчерта, че по "Южен поток" няма да бъдат давани нито корпоративни, нито държавни гаранции.
* Съветът по европейски въпроси (СЕВ) е създаден на 17 април 2007 година с министерско постановление, за да координира и съгласува позициите, които българските представители защитават на заседанията на работните органи. СЕВ се ръководи от Министъра по европейските въпроси и е приемник на действалия до този момент Съвет за координация и мониторинг.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго