Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Официални данни откъде България внася ток

17 януари 2024, 08:33 часа • 6667 прочитания

България внася повече електроенергия от Румъния, отколкото от Гърция. Това каза изпълнителният директор на Енергийния системен оператор (ЕСО) Ангелин Цачев в ефира на bTV.

Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?

Още: Тристранката с извънредно заседание

Той обясни, че и сега България има много мощности и изнася електрическа енергия, но внасяме повече, отколкото изнасяме, защото цената на електроенергията е с по-ниска цена. Трудно е да каже от кои държави купуваме ток, защото не се знае къде е произведена самата електроенергия, добави Цачев.

Още: На комисия: Депутатите искат предоговаряне за въглищните централи, за да работят без ограничение до 2038 г.

Цената на тока зависи от цената на природния газ

Той допълни, че държавите, които произвеждат по-евтин ток всеки ден се сменят, защото променят технологиите и мощностите, които произвеждат електрическа енергия. В последните 2-3 години цената на тока се обвърза изключително много с цената на природния газ и тя зависи от стойността на природния газ, уточни Цачев.

Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата 

Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати

Той изтъкна, че ако се говори за битовите потребители, те консумират повече ток, отколкото през последните сезони. Една голяма част от хората преминаха реално към отопление на електроенергия и намалиха своето потребление на дърва, въглища и топлофикациите, защото електрическата енергия с използването на климатици е доста по-ефективна, отколкото останалите източници на топлинна енергия, коментира Ангелин Цачев.

Производството на ток от газови централи е по-добро от въглищните централи

Той напомни, че през 2022 г. цената на електрическата енергия била повишена не само в България, но и в цяла Европа заради геополитическата ситуация в Европа – войната в Украйна и спиране доставките на газ. От миналата година до този момент цената на електрическата енергия е сравнително стабилна и се движи между 90 и 110 евро на киловатчас.

Цачев добави още, че само от въглеродните емисии производството на ток от газови централи е в по-пъти по-ефективно, отколкото от въглищни централи. Ако не се случи нещо в геополитически аспект и не се вдигне цената на природния газ, ще продължи произведената от него енергия ще бъде по-евтина, отколкото от въглищните централи.

Ангел Цачев настоя в България да бъдат изградени допълнителни електроенергийни мощности.

Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия

Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго

Още: Декемврийските сметки за ток и парно драстично нагоре

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес