Парламентът обсъжда на закрито заседание дело на ЕК срещу Българския енергиен холдинг (БЕХ) заради допуснато господстващо положение на газовия пазар от страна на дъщерните му държавни дружества "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз".
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Има голям риск да бъдат наложени и финансови санкции и да бъде наложено забранително решение за газовото и газопреносното дружество.
Допълнителната точката за обсъждане бе внесена вчера от депутатът от БСП Жельо Бойчев и още 33 народни представители. В нея се иска да се приеме решение за приемане на необходимите действия за приключване на делото. От гласувалите 186 народни представители, 183 гласуваха „за”, един бе против и двама се въздържаха. След това народните избраници решиха обсъждането по точката да стане на закрито заседание.
Европейската комисия открива процедура по разследване срещу БЕХ за злоупотреба с господстващо положение на пазарите на доставка на газ в България през 2013 г. Сигнал за нарушения на правилата на ЕС за конкуренцията е подаден година по-рано от "Овергаз Инк".
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Комисията се опасява, че БЕХ и неговите дъщерни дружества "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" вероятно възпрепятстват конкурентите да получат достъп до инфраструктурата, която им е необходима, за да се конкурират успешно на пазарите на доставка на газ в България. В това число има опасения за отказ на конкуренти за достъп до държавната газопреносна мрежа и до съоръжението за съхранение на газ и са резервирали капацитет, който не им е необходим по газопровода за внос, става ясно при откриването на процедурата от страна на ЕК.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
На 9 ноември 2017 г. на закрито заседание пред комисията по енергетика в парламента обаче министърът на енергетиката Теменужка Петкова е информирала депутатите, че ЕК е отхвърлила направените от България предложения.