Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Няма решение за лицензите на ЕРП-тата, ДКЕВР ще решава чак на 28 април

07 април 2014, 10:46 часа • 21459 прочитания

Лицензите на ЕРП-тата няма да бъдат взети днес, ако изобщо бъдат взети. Причината е, че от НЕК са представили нови доказателства относно взаимоотношенията си с ЧЕЗ. Това се е случило преди два дни, а на дружествата им трябва време да ги разгледат и да излязат с позиция или контрадоказателства. Затова от комисията ще решават за лицензите на електроразпределителните дружества чак на 28 април, заяви председателят на ДКЕВР Боян Боев, предаде репортер на Actualno.com.

Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?

Още: Тристранката с извънредно заседание

На днешното заседание на ДКЕВР участват посланиците на Испания Австрия, Чехия. Посолствата на Франция, Германия и Италия също са излъчили свои представители.

Казусът с ЕРП-тата достигна до нови, европейски висоти след като в петък, 4 април, стана ясно, че европейският комисар по енергетика Гюнтер Йотингер е изпратил специално писмо до икономическия и енергиен министър Драгомир Стойнев. В него Йотингер пита Стойнев какво прави държавата с електроразпределителните дружества и защо се меси в търговски спор, който би трябвало да се решава от съда. Стойнев беше поканен от ЕК на среща, като датата и часът тепърва се уточняват.

Още същия ден лидерът на БСП Сергей Станишев смело обяви, че ЧЕЗ, ЕВН и Енерго-про изнасят по 3 млрд. лева годишно от България. На ден ЧЕЗ изнасят по 4800 лева чрез компанията-майка, а ЕВН – 1700 евро, твърди социалистическият лидер, позовавайки се на одит на ДКЕВР от 2010 година.

Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата 

Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати

Тези думи не останаха без коментар и то от експерт – финансистът Владимир Каролев. 4800 лева на ден по 365 дни прави 1,752 млн. лева. За ЕВН сумата е 620 500 евро. Къде са тогава тези 3 млрд., пита Карлоев. И добавя – годишният отчет на ЧЕЗ Електро България показва 1 167 661 000 лева приходи, а разходите са 1 140 481 000 лева. Това означава 27,18 млн. лева. А относно това дали отчетът е верен – след като ДКЕВР няма заведена процедура, с която да се оспорва, че е такъв, значи няма причина да се съмняваме в истинността му.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес