Къде отива, как отива - нямаме механизъм за проследяване. Сега почнала работа по нова наредба - с такива думи председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) Костадин Костадинов коментира въпроса с украинското зърно. Преди да оглави НАЗ, Костадинов беше председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Попитан директно от БНТ сега ползва ли се украинско зърно за производство на български хляб, отговорът беше: "Не можем да сме сигурни". "Не знаем къде отива потокът от зърното, но по отношение на слънчогледа краят на коридора се оказва България", добави той, като твърди, че половината украински слънчоглед, който се изнася, оставал в България.
Костадинов така и не отговори как така транзит остава в България, на каква база.
Същевременно той предупреди, че ако така продължават нещата, ако половин-една година постои "земеделска продукция" по складовете (българска продукция), ще има фалити. Костадинов се съгласи, че 800-900 млн. лева са загубите за българските зърнопроизводители, но "само по себестойност". По 1-2 лева помощ на декар е нищо спрямо това, което сме загубили, добави той.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Костадинов каза и, че българските зърнопроизводители са готови да протестират в Брюксел.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Припомняме, че в България секторът на зърнопроизводството взема най-голяма част от европейските селскостопански субсидии.
ОЩЕ: ЕК определи като "неприемливи" едностранните действия на Полша и Унгария за вноса на украинско зърно