Три години е минималният период до въвеждане на еврото в България, след като влезем в така наречената чакалня. България може да разчита както на техническа помощ от Еврокомисията, така и на финансиране за подготвката по въвеждане на еврото.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Това заяви в интервю за bTV вицепрезидентът на комисията Валдис Домбровскис.
Грубите сметки показват, че можем да сменим лева с еврото най-рано през 2021-ва.
Самият период на изчакване или ЕРМ 2 продължава 2 години. Тогава под лупа се следи инфлацията, дългът, бюджетният дефицит, лихвените нива на държавните облигации и курсът лев-евро. Следва още 1 година на контрол.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Решението кога да се тръгне по пътя към въвеждането на единната валута се взима от съответната държава. Последната дума обаче е на Европейската централна банка и на всички членове на еврозоната. Затова, влизайки в чакалнята, трябва да сме сигурни, че ни желаят.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Макар, че за въвеждането на еврото се изисква покриването на финансови изисквания, политическият знак, че се върви към разширяване на еврозоната е не по-малко важен.
„Прогнози няма да правя, но знаем, че първо трябва да влезете в двугодишния механизъм, което няма да е трудно, защото валутата ви вече е обвързана с еврото. И след това, ако всичко върви по план, има още една година, в която ще се преценява дали постигнатото е стабилно. Така, че минимумът е три години”, обясни Домбровскис.
Първата стъпка обаче трябва да е от наша страна.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
„ЕЦБ няма да ви покани. Вие трябва да кандидатствате, но трябва да работите с банката, за да я убедите, че структурните реформи вървят по план и сте готови да влезете в еврозоната. С въвеждането на еврото вие се присъединявате и към банковия съюз”, каза още Домбровскис.
Роля на държавата е и така да организира въвеждането на еврото, че да не се стигне до надуване на цени.
„Мога да ви дам пример с моята страна Латвия. Като премиер аз работех за въвеждането на еврото. Година след като това стана, инфлацията ни беше под 1%. Разбира се, това е нещо, което трябва да се контролира”, обясни експертът.
Домбровски коментира и как Латвия е направила кампания за така нареченото честно въвеждане на еврото. Тоест бизнесът да не вдига цените, като се оправдава с въвеждането на еврото.