Парламентът прие на първо четене промени в Закона за местните данъци и такси, въвеждащи принципа „замърсителят плаща“ при таксата смет.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Промените бяха подкрепени с 112 гласа „за“, 38 гласа „против“ и 33 „въздържали се“.
Вносител на законопроекта е Министерски съвет.
В момента бизнесът покрива 70% от разходите на общините за смет, а домакинствата 30%; след промените това съотношение трябва да се обърне
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Според мотивите промяната ще стимулира лицата да намалят количеството на генерираните отпадъци, а общините ще оптимизират разходите по събиране, транспортиране и третиране на отпадъците. Предлага се водеща основа за определяне размера на такса смет да бъде количеството на битовите отпадъци. Предвижда се промените да влязат в сила от 1 януари 2019 година.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
По време на дебатите левицата не прие предложението с мотива, че в малките населени места таксата може да скочи в пъти. Депутатът от БСП Дора Янкова обърна към ГЕРБ и заяви, че са обещали данъците да не се увеличат, затова големият проблем, ако приемат промените чисто политически си е техен.
Депутатът от ГЕРБ Менда Стоянова обясни, че общините трябва да бъдат по-гъвкави, като никой не ги задължава да приемат една основа за прилагане на мярката за такса смет и тя може да бъде и комбинация.