Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Камарата на строителите в България (КСБ) обмислят възможности за компенсация на увеличението на цените в строителството заради ръста на енергийните цени и забавените доставки на материали по проекти, финансирани с публични средства.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
По думите на председателя на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев има необходимост от бърза компенсация на вече започнали и развиващи се проекти, защото има опасност някои от обектите да не могат да бъдат завършени. Това каза той по време на пресконференция след среща на ръководството на Камарата с министър Виолета Комитова.
КСБ и МРРБ ще мислят в тази посока по какъв механизъм и с какви проценти, за кои видове дейности и как да се мисли за компенсация, каза министър Виолета Комитова. Тя обаче допълни, че приоритетно ще бъде обмислено осигуряването на допълнителни средства за започнати строежи, за да не остава незавършено строителство.
Илиян Терзиев съобщи, че в кратки срокове ще се предостави информация на министерството за започнатите обекти, а в по-дългосрочен план, когато има редовно правителство, ще се търсят механизми, по които тези проекти да се оценяват по съответните цени към съответния момент. В отговор на въпрос министър Комитова посочи, че в най-голям риск са всички започнати проекти.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Сред другите обсъдени днес теми е било и възлагането чрез инженеринг, като позицията на Камарата е, че той е възможен при определени условия, които да гарантират прозрачност и яснота.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
КСБ и МРРБ са били на едно мнение от необходимостта от осигуряване на сума близка до 1,5 млрд. лева в следващия бюджета за текущ ремонт и поддържане на пътищата, колкото държавата е давала през последните четири години на строителните фирми, каза министър Комитова.
Общо е било и разбирането за гаранционните срокове, за да се избегне явлението "ремонт на ремонтите". Въпросът е чрез какви механизми да стигаме до по-ефективни решения на харчене на държавен финансов ресурс, допълни министърът.