"Проблемът с финансовите корекции по екологичните проекти е в това, че се налагат в края на изпълнението на програмата "Околна среда", каза пред журналисти министърът на околната среда и водите Искра Михайлова.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
По думите й корекциите са част от общата система на управление на структурните фондове. "Не знам защо се приемат толкова трагично", каза Михайлова и припомни, че не става дума за спиране или анулиране на проекти.
"Ако имаше по-дълъг период на изпълнение, корекциите нямаше да се почувстват толкова тежко, но сега са концентрирани на финала на програмата", каза още министър Михайлова.
Тя посочи, че се търсят варианти общините да получат подкрепа, като уточни, че това не е помощ, която да обезсмисля корекциите, защото те се налагат за допуснати слабости.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
"Търсим начини да смекчим удара върху бенефициентите, но финансовите корекции трябва да бъдат един от уроците, които да си научим за следващия период", каза Искра Михайлова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Тя уточни, че идентифицираните пропуски към момента са в размер на 38 милиона лева. По думите й за бъдещия програмен период се обмислят варианти проектите да бъдат интегрирани, за да може отговорността да се разпределя.
Министър Михайлова съобщи, че през следващите 12 месеца в страната ще бъдат изградени още 19 системи за управление на отпадъците, някои от които ще са с подкрепата на държавния бюджет. Ще използваме също ресурса на ПУДООС за рекултивиране на стари депа, допълни екоминистърът.