Цялата система по отношение на таксиметровия бизнес в България е сбъркана. Това заяви в сутрешния блок на bTV таксиметров шофьор, пожелал да остане анонимен заради отправени заплахи към него, тъй като е подал сигнали до прокуратурата и полицията за фрапиращи нарушения, на които е станал свидетел.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Според неизвестния гост нишката се къса на ниво лизингополучател – таксиметров шофьор. Той припомни, че съгласно българските закони работата в бранша се извършва по следната схема – голям превозвач, който отпуска автомобили за таксита на лизингополучатели и те на свой ред ги дават на таксиметрови шофьори - работници под аренда, които трябва да ги изплащат.
Шофьорът буквално се изсмя на дадено от шефа на ДАИ – София Румен Крумов интервю след трагедията на "Цариградско шосе". Гостът каза, че превозвачите са крайно стриктни, но след това става страшно – лизингополучателите наемат таксиметрови шофьори, но поне 40% от колите-такси работят за кухи фирми. Това значи, че се фискализират апаратите, като се купуват – от 150 до 500 лева за разрешително. На практика данъчно задълженото лице е някой беден и неграмотен човек, на чието име се води лизингодателя.
Отделно няма контрол при вкарването на имената в таксиметровите апарати. Оборотите често не се отчитат - правят го лизингодатели с по 4-5 до 10 автомобила обикновено не се отчитат, каза шофьорът.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Обичайна практика за такива кухи фирми е да слагат лихви върху вноската на лизинга, налагат се глоби, аренди и шофьорът става зависим при изплащането на колата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
При наемането на кадри големите фирми-превозвачи са стриктни, но при лизингополучателят нещата се късат – напуска шофьор, хваща се първият от улицата, фискализира се апаратът и почва да работи, твърди човекът.
Вижте сами въпросите за психоизпита, за удостоверение на таксиметров шофьор – те са стабилни, но като дадеш 300-400 лева и става лесно, заяви таксиметровият шофьор. Трябват спешни мерки – таксиметров шофьор да се въвежда в таксиметровия апарат само срещу сключен трудов договор, смята шофьорът.
Когато трябва да се изкара разрешително се отива в ДАИ и се дава 5 лева държавна такса, за да се върне документът в общината. Негласно обаче се слагат още 5-10-20 лева, за да удари даяджията печата, твърди човекът. Зависимостите са от законодателя до най-ниското ниво, заяви шофьорът.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Частният случай
Гостът в bTV каза, че е подал жалба, защото е работил без трудов договор и се е отказал – работил е за лизингополучател към една от големите таксиметрови фирми, която се намирала в Дианабад. Собственикът на фирмата-лизингополучател се казва Калин Иванов Патронски, а фирмата е регистрирана на бул. „Никола Габровски” 1 в София. Патронски имал хранителен магазин, кафе в квартал „Надежда” и действа като типична мутра, казва човекът. Идвал е да ми звъни по нощите на вратата, защото съм му дължал 785 лева, понеже не съм работил и затова колата му търпяла загуби, обясни таксиметровият шофьор. Заради тези заплахи пратих децата в провинцията и се криех много време, добави той - бившият ми работодател заплашваше да ме хвърля в морето, да продаде дъщеря ми за проститутка и куп други гадости.