Подготвяните промени в Закона за енергетиката няма да бъдат ревизирани. Това стана ясно от изказване на зам.-председателя на енергийната комисия в парламента Явор Куюмджиев пред ТВ7.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Припомняме, че Европейската комисия изпрати специално запитване до България, в което настоява за обяснение защо някои от промените имат за цел да изключат българската част от "Южен поток" от обсега на европейското законодателство.
"България няма да гласува законопроект, който да позволи българската част от "Южен поток" да бъде изключена от обхвата на третия европейски енергиен пакет”, твърди Куюмджиев.
По думите му с измененията ще отпадне задължителното изискване до тръбата да имат достъп и трети страни.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Промените са насочени към синхронизиране на нашето законодателство с европейското и дефинирането в нашия закон на понятието морски газопровод. Тъй като досега България не е имала такъв, подобен термин липсва, но заради "Южен поток" се налага да се въведе, каза депутатът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
"Южен поток" е руско-европейски проект. Негови собственици са три големи европейски компании. Атаките срещу българския участък са напълно излишни и изцяло политически. Няма драма, не сме нарушили нищо, не предстоят санкции", коментира още Куюмджиев.
В писмото на Гюнтер Йотингер има невярна информация за това, че промените в Закона за енергетиката са минали на първо четене в парламента. Няма такова нещо, те са още в Комисията по енергетика, каза още той.
От Еврокомисията уточниха, че изпратеното писмо не е част от правна процедура срещу България – тъй като въпросните проблемни текстове все още не са част от българското законодателство – и че на този етап комисията само задава въпроси.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Спорните изменения в закона предвиждат промяна на дефиницията за "междусистемен газопровод", така че "Южен поток" в българската му част да бъде разглеждан като интерконектор. Това може да го изключи от обхвата на 3-ия европейски енергиен пакет и би отменило задължението тръбата да бъде използвана не само от "Газпром", но и от други доставчици.