Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) не е против новия глобален корпоративен данък от 15% , след като той се въвежда от целия ЕС, но е против, че България е единствената държава, в която няма облекчения за бизнеса. Това заяви председателят на работодателската организация Кирил Домусчиев на пресконференция в Националния пресклуб на БТА.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Повод за тяхното изявление е намерението на финансовото министерство да въведе глобален корпоративен данък от 15% за фирми с над 750 млн. евро годишен оборот.
Още: КРИБ поиска спешна среща с Николай Денков заради въвеждането на нов данък
Губим конкурентно предимство
"Искаме бизнес средата да се развива от добро към по-добро, но сме на път да загубим основно конкурентно предимство – данъчното облагане, което е една от основните причини да имаме присъствие на инвеститори", каза изпълнителният директор на КРИБ Евгений Иванов.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
"КРИБ с нашите експерти от комитета по бюджет и финанси направи всичко възможно, представихме всички видове документи. Не сме против този 15% данък, щом го има в ЕС, но сме против, че ще сме единствената държава, която няма облекчения за съществена стопанска дейност", обясни Домусчиев.
Още: Германия одобри глобалния корпоративен данък
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
По думите му от КРИБ са убеждавали бюджетната комисия в парламента в правотата на бизнеса и какъв бил ефектът върху икономиката, ако се приеме Законопроекта за корпоративно подоходно облагане с тези промени.
Готовност за протест
"Имаме сериозни притеснения, след като нямаше никакво разбиране от изпълнителната власт, какво ще се случи днес, когато трябва законът да се гледа на второ четене", каза Домусчиев и допълни, че не искат нищо екзотично, просто хората да се чувстват спокойни да инвестират и да може да привличаме други инвеститори.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
"Трябва да създаваме условия да се прави бизнес, само така ще расте икономиката, а не с взимане на заеми. Така вървим по гръцкия модел, който винаги не е бил добър пример за нас. Ако нашите искания не бъдат приети, ще решаваме каква форма на протест да изберем. Но отношенията бизнес и изпълнителна власт вече са разрушени", категоричен бе той.