Промяна на данъчните ставки, еднократен данък върху генерираните свръхпечалби и възстановяване на всички ставки по ДДС са начините за разработване на социален бюджет с приемлив дефицит.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Това са част от исканията на КНСБ, отправени от президентът на конфедерацията Пламен Димитров. Той коментира и твърдението на бившия финансов министър Асен Василев, че е възможен бюджет без орязване на социални разходи и без вдигане на данъци:
ОЩЕ: Ето колко пари са нужни на българина за нормален живот, сумата е сериозна
"Радвам се, че се обещава да не се пипат социални разходи, но това не може да стане само с увеличени данъчни приходи от събираемост при настоящите ставки. Трябва да се пипнат по някакъв начин данъците", подчерта Димитров, но добави, че кои точно данъци и как да се променят е въпрос на решение, което парламентът трябва да предложи.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
"Най-правилното решение за нас е комбинация от стъпки, в това число и някои нови данъчни решения - ребалансиране на двата преки данъка, тоест в момента е нужно увеличение на корпоративния данък и намаляване на данъка върху доходите", каза още президентът на КНСБ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Сега на ход са политиците в парламента, каза още Димитров и предупреди, че синдикатите подготвят специална акция:
"Ще направим истинска кошница с това какво може да се купи с нетния размер на минимална заплата и с нетния размер на минималната пенсия. Ще напълним тази кошница, ще я сложим пред парламента и ще питаме депутатите могат ли с тази кошница да изкарат месеца".