Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Казусът със Сметната палата стигна и до Брюксел

19 март 2014, 12:49 часа • 26891 прочитания

Сметната палата отнесе и до Брюксел недоволството си от подготвяните законови промени, които, според институцията, ограничават сериозно нейната независимост и позволят некомпетентни хора да заемат длъжности в нея.

Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?

Още: Тристранката с извънредно заседание

Проф. Валери Димитров (председател на Палатата) запозна с предстоящите промени на модела на Сметната палата Ингеборг Гресле, евродепутат и член на комисията по бюджетен контрол в Европейския парламент, съобщиха от институцията.

Димитров е в Брюксел по покана на Гресле, съобщиха от пресцентъра на Сметната палата. В срещата е участвал и Йенс Гайер, член на комисията. Професор Димитров е разговарял и с Бодуен Бодро, отговарящ за одитите в кабинета на еврокомисар Алгирдас Шемета.

Председателят на Сметната палата е заявил, че в резултат на предстоящите промени институцията ще се депрофесионализира.

Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата 

Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати

Проблемът заслужава да бъде представен пред Европейския парламент, защото в България Сметната палата одитира не само парите на българския данъкоплатец, но европейски средства. Затова Европейският парламент и Европейската комисия имат интерес България да има независима Сметна палата, заяви пред журналисти проф. Димитров.

Очевидно идеята е да се замени досегашното ръководство с 9-членна колегия, изградена на партийно-квотен принцип от представители на управляващото мнозинство, посочи още Димитров.

Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги

Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления

Гресле е изразила подкрепа. Пред журналисти тя заяви, много се тревожи, "защото България има повече проблеми от останалите държави в Европейския съюз. Имаме нужда от независима и добре работеща Сметна палата, която да заслужава доверие с наблюдението си над изразходването на средствата от националния и от европейския бюджет. Намеренията за промяна на закона са много тревожни. Много се надявам правителството да се въздържи от предприемането на подобни мерки. Моля не правете това", призова Гресле.

Ще настоявам Европейската комисия да не дава повече средства на България от фондовете на ЕС, ако се приемат обсъжданите законови промени, заяви тя. Искаме България да получава и използва европейските средства, но трябва да бъдем уверени, че с тях нищо няма да се случи и парите ще отидат при онези, които трябва, подчерта евродепутатът.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес