Жилищата у нас продължават да поскъпват с рекордни темпове. Цената на жилищата нарасна с 9.4% на годишна база през последното тримесечие на миналата година, сочат предварителните данни на Националния статистически институт. Това е най-високото годишно нарастване от 13 години насам. За последно по-високо увеличение бе отчетено през последното тримесечие на 2008 година, когато недвижимите имоти поскъпнаха с 11.7%.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Поскъпването през 2021 година е приблизително два пъти по-високо спрямо нарастването на цените през предходната година, след като в края на 2020 г. цените на имотите отчетоха повишение от 5.4% на годишна база.
През второто тримесечие на миналата година, темпът на растеж регистрира забавяне до 8.7%, но в края на периода нарастването на цените отново се засили до горепосочените 9.4%.
Съществуващите жилища се радват на по-висок ръст в цените спрямо новите жилища. В края на миналата година, съществуващите имоти поскъпват със 10% спрямо последното тримесечие на 2020 година. В същото време, цените на новите жилища нарастват с 8.4% на годишна база.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Същата тенденция се наблюдаваше и през 2020 година, когато старото строителство поскъпна със 7.2% на годишна база през последното тримесечие, спрямо ръст от едва 2.3% при новите жилища.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Трябва да се отбележи, че според методологията на НСИ, индексът на цените на съществуващите жилища се определя на база сделките с имоти между домакинствата. В същото време, индексът на новите жилища касае новопостроени и вече съществуващи имоти, които все още са нови за сектор домакинства.
Къде у нас жилищата поскъпнаха най-много?
Жилищата във Варна отчитат най-високият среден ръст в цените си през миналата година. Недвижимите имоти в морската столица поскъпват със средно 10.8% на годишна база в края на 2021 година. На второ място се нарежда Пловдив с годишен ръст от 9.5%, докато София остава на трета позиция с повишение от 9.1%.
Имотите в Бургас поскъпват средно с 9% на годишна база през последното тримесечие на миналата година, докато цените на жилищата в Русе и Стара Загора записват увеличение от по 8.8% на годишна база.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
По отношение на съществуващите жилища, най-високо нарастване в цената се наблюдава в Пловдив и Бургас, ръст от съответно 13.2% и 13% на годишна база.
В края на миналата година съществуващите жилища поскъпват с 10.7% в Стара Загора, във Варна увеличението е 10.5%, а в Русе се отчита нарастване от 9.5%. София е на последно място по поскъпване на цените на съществуващите жилища сред най-големите градове у нас, отчитайки покачване от 8.4% за година. Това донякъде е логично, тъй като данните за София изхождат от висока база, защото цените на имотите са най-високи у нас именно в столицата.
При новите жилища, най-висок ръст през миналата година се отчита във Варна и София, годишно увеличение от съответно 11.3% и 10%. Цените на новите имоти в Русе нарастват с 5.2% на годишна база през последното тримесечие на миналата година. Увеличението в Пловдив достига 4.9%, докато в Стара Загора поскъпването възлиза на 4.4%. Най-слаб ръст се наблюдава при новите жилища в Бургас – нарастване от едва 3.5% за година.
Според експерти, високата активност на пазара на имоти се подхранва и от желанието на домакинствата да спасят спестяванията си от високата инфлация. В края на 2021 година, годишната инфлация у нас бе на ниво от 7.8%, сочат данните на НСИ.
Още: Жилищата у нас поскъпнаха с 43% за десетилетие