Общинските съвети в Момчилград и Кирково отказаха да издадат подробни устройствени планове (ПУП) за трасето на междусистемната газова връзка България – Гърция.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Причината са постъпили възражения от собственици на земи край пътя за прохода Маказа, че няма да могат да ги продадат за строеж на хотели и бензиностанции, ако от там премине тръбата на газопровода.
Според експерти отказът на местните съвети ще забави с най-малко една година изграждането на бъдещата връзка. Тя е с дължина 170 километра, преминава през землищата на три области и по нея ще се пренасят 3 милиарда кубически метра газ годишно от Трансадриатическия газопровод, информира БНР.
Връзката е стратегическа за България, защото ще намали зависимостта ни от Русия на фона на конфликта в Украйна и проблемите около "Южен поток".
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Газопроводът, който трябва да свърже България с Гърция през Кърджали с Димитровград, по проект трябва да минава през землищата на селата Балабаново, Седлари, Върхари, Садовица, Загорско и Птичар, информира БГНЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Приключи строителството на газовия интерконектор, който дава възможност за трансфер на гориво от Гърция до България. Това съобщиха в края на май от гръцката газово-преносна компания "ДЕСФА", която финансира проекта с 3,5 милиона евро.
Съоръжението се намира в северната част на Гърция, в близост до град Сидерокастро, само на 12 километра от границата с България.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго