Германия се присъедини към Франция и Нидерландия и се оттегли от енергийния договор от 1994 г., който според критиците защитава инвестициите в изкопаеми горива.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
"Ние последователно привеждаме търговската си политика в съответствие с опазването на климата и съответно се оттегляме от Договора за енергийната харта", заяви Франциска Брантнер, парламентарен държавен секретар в Министерството на икономиката.
"Това е и важен сигнал към Конференцията на ООН за изменението на климата", добави тя. През последните седмици Франция и Нидерландия се оттеглиха от договора, тъй като го смятат за несъвместим с Парижкото споразумение за климата за борба с глобалното затопляне.
Договорът за Енергийната харта започна като начин за защита на инвестициите в енергетиката, особено в Централна Азия и Източна Европа, предимно в нестабилните бивши съветски републики, пише БГНЕС.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Ключов елемент на договора беше разрешаването на енергийните компании да съдят правителствата за промени в енергийната политика, които биха могли да навредят на инвестициите им - излагайки държавите на многомилиардни искове за обезщетение.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
През юни Европейският съюз постигна компромисно споразумение - което ще влезе в сила следващия месец, ако никой от подписалите го страни не се противопостави - за преразглеждане на договора, за да се ограничат правните действия, когато те застрашават целите в областта на климата.
Но групите за борба с изменението на климата разкритикуваха пропуските, оставени в актуализацията, и заявиха, че договорът продължава да излага на риск усилията за ограничаване на глобалното затопляне.