И бижутерийният бизнес е закъсал в пандемията от коронавирус, става ясно от последните публикувани списъци на НОИ за подкрепа на работодатели по мярката 60/40. Така например бутиците „Giulian“ – еднолична собственост на Жан Насип Гюлиян, на шест пъти са одобрявани по мярката за запазване на заетостта.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Бутици Giulian – официални представители на марки като Omega, Breitling, Zenith, Tag Heuer, Rado, Longines, Montblanc, Roberto Coin, Marco Bicego, Damiani и др., са лидери в търговията и сервизно обслужване на часовници и бижута. Имат магазини в София, Пловдив, Варна и Бургас. Техен е и единственият по рода си в България и региона сервизен център за всички видове ремонти и поддръжка на часовници и бижута.
Дружеството е получило общо 140 754 лева за месеците юни, ноември и декември 2020-та, както и за януари 2021 година за дофинансиране на заплатите на 45 служители.
Към 2-ри февруари по мярката за запазване на заетостта са подкрепени 11 925 работодатели и са съхранени работните места на 265 137 работници и служители. Изплатените средства са над 807,3 млн. лв., съобщават от Националния осигурителен институт.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Най-голяма сума е изплатена за работещите в преработващата промишленост – над 334,8 млн. лв., за запазване на около 112,3 хиляди работни места.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Сектор „Хотелиерство и ресторантьорство“ е подпомогнат с около 107,1 млн. лв. за 51,9 хиляди работни места.
Към работодателите от търговията са насочени 91,2 млн. лв. за над 32,7 хиляди работници и служители, предприятията от добивната промишленост са получили 62,7 млн. лв. за 8,0 хиляди запазени работни места, а сектор „Транспорт, складиране и пощи“ – 69,5 млн. лв. за близо 24,1 хиляди работници и служители.
Най-много са фирмите, регистрирани в областите София-град (3 960), Пловдив (1 006), Варна (888), Бургас (801), Благоевград (675), Русе (415) и Стара Загора (358).
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Промените в дизайна на мярката след юни м.г. доведоха както до разширяване на обхвата ѝ, така и до увеличаване на равнището на изплащаните компенсации, допълват от НОИ.