Консорциумът "С § Т Клауд Солюшънс" обжалва пред Комисията за защита на конкуренцията инженеринговата поръчка за държавен хибриден частен облак, чиято прогнозна стойност е 28 650 483 лв. без ДДС (34,4 млн. лв. с ДДС).
Още: А1 приема предварителни поръчки за новия iPhone 16e
Още: Yettel стартира предварителните продажби на достъпния модел iPhone 16e
Процедурата бе обявена от Държавна агенция „Електронно управление“ през февруари месец и първият етап е предварителен подбор.
Да подадат оферти с решение на комисията, ако жалбата е неоснователна, ще бъдат поканени три юридически лица: консорциум „Систел“ (невписан в ТР), фирма „Индекс – България“ ООД и консорциум „Конпар – Мон“ (с участници „Контракс“ и „Парафлоу Комуникейшънс“).
„С § Т Клауд Солюшънс“ е отстранено с мотив, че в документите не са посочени участниците в обединението, а това е императивно законово изискване.
Още: Първият в света хуманоиден робот с реалистични мускули и кости оживя (ВИДЕО)
Още: Grok на Илон Мъск припомня на Тръмп кой е агресорът във войната в Украйна
Припомняме, че целта за създаването на облачна структура е върху нея да бъдат разположени съществуващите в момента и новите информационни системи на централните и общинските администрации.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Yettel ще зарадва футболните фенове със супер награди
Още: Ново устройство на по-добра цена: 25% отстъпка в Yettel срещу стар смартфон, таблет или часовник
Това е начин да не се допусне срив, подобен на този от август 2018 г. с Търговския регистър. Тогава вследствие на аварията, предизвикана от дефектирала дискова група, се стигна до пълен срив на базата данни, бекъпа и функционалностите на Търговския регистър.
Държавният хибриден частен облак трябва да даде възможност за подобряване на услугите към бизнеса и гражданите услуги, по-бърза доставка на необходимите ресурси, управляемост, оперативна съвместимост и устойчивост. Капацитетът му ще бъде увеличаван поетапно, според нуждите от ресурси и актуалното развитие на технологиите.
„Облакът е едно средство за централизация на управлението на информационните ресурси, за да не се налага всяка администрация да изгражда собствена инфраструктура. По този начин тя ще бъде разтоварена от отговорността за последваща поддръжка. Това е свързано и с липсата на достатъчно експертен персонал в различните административни структури“, обясни председателят на Държавна агенция „Електронно управление“ Атанас Темелков пред списание „CIO“.
Още: Huawei FreeBuds Pro 4: Свобода, тишина и кристален звук
Още: Yettel стартира официалните продажби на флагмана HONOR Magic7 Pro
Поръчката е за проектиране, изграждане и пускане в експлоатация на защитена, високоустойчива и резервирана многопотребителска облачна инфраструктура, разположена в два центъра за данни - Контролно технически център на Електронното правителство (КТЦЕП) и Център за възстановяване.
Във всеки от двата центъра трябва да се инсталира нова изчислителна мощност от не по-малко от по 1500 процесорни ядра, комплектувани с не по-малко от по 19 терабайта оперативна памет и не по-малко от по 65 терабайта бързo дисково пространство за съхранение, не по-малко от по 300 терабайта памет с общо предназначение, както и не по-малко от 720 терабайта (TB) дисково пространство за архивиране.
В Центъра за възстановяване трябва да се инсталира 950 терабайта дисково пространство за архивиране с възможност за възстановяване след бедствия, злонамерени действия и/или промишлени аварии и изчислителна мощност от не по-малко от 120 процесорни ядра и 1,5 терабайта оперативна памет, комплектувани с не по-малко от 950 терабайта дисково пространство за архивиране.
От предварителния подбор по тази поръчка е отстранена и фирма „Лирекс БГ“ заради това, че не е успяла да докаже изпълнена досега дейност „Проектиране на центрове за данни“.