Там, където има зони на защитени питейни извори не даваме разрешителни за извършване на индустриални дейности, защото смятаме, че рисковете за околната среда са недопустимо високи.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Това заяви Антони Грейлинг, директор на департамента "Климатични промени и общини" в Агенцията по околна среда на Великобритания, който е на посещение у нас, предаде БГНЕС. В момента на три места в Ланкашър, Великобритания, се извършват проучвания за шистов газ, като само при един от сондажите се е използвала технологията хидрофракинг. Тъй като са констатирани слаби земни трусове, използването на тази технология в страната е преустановено. "Доказано е, че има връзка между хидрофракинга и сеизмичната дейност, но трусовете, предизвикани от тази дейност, бяха много слаби и не са опасни за сградите и хората", обясни още експертът.
Към момента компанията, която извършва проучванията, има забрана от енергийното министерство на Великобритания да използва хидрофракинг. В други части на Великобритания има интерес за добив на шистов газ, но за момента не се провеждат сондажи в други места освен Ланкашър, тъй като няма и необходимите разрешения.
"И при добива на шистов газ има рискове за околната среда, но ние вярваме, че те могат да бъдат овладени и контролирани", коментира още Грейлинг. "Във Великобритания проучванията за шистов газ се правят на дълбочина от няколко километра, а по наши данни максималната дистанция на пукнатините, които се образуват при хидрофракинга са на не повече от половин километър и няма как засегнат подпочвения водоносен слой. Ако проучванията са по-плитки, рискът за подпочвения слой ще бъде по-голям", обясни още експертът.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Регулаторните органи във Великобритания са в състояние да заставят фирмите да кажат какви химикали ще използват за хидрофракинга и да направят оценка дали тези химически вещества могат да застрашат околната среда и ако преценят, могат да забранят използването на определени вещества.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Фирмата "Кудрила", например, е подала молба да се използват 4 химически вещества, сред които полиакриламид, глутаралдехид, хидрохлорна киселина, използвана в басейните. Във Великобритания има създадена и работна група между трите регулаторни органа, която провежда чести срещи, за да оцени тяхното хармонично взаимодействие.
"Ние смятаме, че е много важно да се комуникира открито по тези теми. Ето защо поддържаме регулярни контакти с нашите депутати и сме отворени за въпроси от тях. Комуникираме и с неправителствените организации", подчерта експертът.
Антони Грейлинг подчерта, че тази промишленост ще се развива само с обществено съгласие. В Обединеното кралство планират да направят задълбочена оценка за рисковете за околната среда при проучването на шистов газ и да изследват количествата изпускан в атмосферата метан, тъй като за това към момента няма достатъчно данни.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго