Френско-турският консорциум "Ей Ти Би" (ATB) поведе в надпреварата за концесията на летище "София", след като даде най-високо концесионно плащане от 32.8 млн. евро годишно и втори по размер инвестиции от 903 млн. евро.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Така погледнато битката изглежда решена в тяхна полза, но транспортният министър Росен Желязков призова да не се прибързва, пише Mediapool.
Британско-китайският консорциум "Витоша" е първи по размер на инвестиции от над 1 млрд. евро за срок от 35 години, но концесионното му плащане е най-ниско – 19.94 млн. евро.
Втората най-висока концесионна такса е на оператора на летището в Копенхаген – 26 млн. евро, но в обвързващото предложение нямаше посочен размер на инвестициите, които трябва да са най-малко 600 млн. евро.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Предложенията на останалите кандидати за концесионната такса са на консорциума "СофКънект" от 24.5 млн. евро годишно и на българската "Фрапорт", зад която стои "Химимпорт", от 21 млн. евро.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Всички предложения надхвърлят значително търсеното от държавата минимално концесионно възнаграждение от 7.5 млн. евро годишно, което означава, че ако процедурата бъде приключена успешно, държавната ще прибира десет пъти повече пари, отколкото в момента. "Летище София" приключи 2018 г. с печалба от 6.42 млн. евро, като в държавния бюджет влиза половината от нея, което повдига въпроси доколко ефективното се управлява аеропортът.
Това стана ясно при отварянето на обвързващите предложения на всичките петима кандидати. За първи път в най-новата ни история след 1990 г. безпрецедентно те бяха отворени и изчетени публично пред медиите, а заседанието се излъчваше и пряко по интернет.
Общото между офертите на петимата кандидати е, че всички гарантират авансовото плащане от 550 млн. лв. без ДДС, както и развитието на летището с увеличаване на пътниците, разширяване на терминал 2, изграждането на нов терминал 3 и нови места за паркиране. Разликите им са в концесионното плащане, обещаваните инвестиции за срока на концесията от 35 годинии размера на летищните такси.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Концесионното плащане носи до 55 точки от общата максимална оценка от 100 точки. Именно по тази причина стана ясно, че обвързващото предложение на консорциума АТБ между френската "Еърпортс Де Пари" и турската "ТАВ Хавалиманларъ Холдинг" (ATB) повежда в надпреварата. Тяхната оферта предвижда плащане на най-малко 32.8 млн. евро годишно концесионно възнаграждение и инвестиции от 903 млн. евро през следващите 35 години.
"Концесионните предложения показват сериозен ангажимент за превръщане на летище "София" в авиационен хъб. Призовавам да не се спекулира с предположенията за класиране на кандидатите, защото освен ценовата оферта, която носи 55 точки има и техническа оценка на предложението, която дава още 45 точки. Тя е свързана с бизнес плана и ангажимента за развитието на летището", каза Росен Желязков след отварянето на офертите.
Амбицията на българското правителство е до края на годината да има подписан договор. Това може да се случи в този срок, ако няма обжалване на процедурата и класираният на първо място участник плати предвидения аванс от 550 млн. лв. без ДДС, който ще отиде за погасяване на задълженията на БДЖ към държавата. Едва след това концесията ще влезе в сила, разясни процедурата транспортният министър. Той не се ангажира със срок за приключването ѝ.