Темпът на инфлация в Европейския съюз и еврозоната отново се е ускорил през декември, спрямо същия месец на 2022 г. Това съобщи днес Евростат, представяйки най-новите си данни за Хармонизирания индекс на потребителските цени (ХИПЦ).
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
В страните от ЕС годишната инфлация е нараснала с 0,3 процентни пункта до 3,4 на сто, а в членките на еврозоната - с 0,5 процентни пункта до 2,9 на сто.
На месечна база през декември в сравнение с ноември потребителските цени в ЕС са били нагоре с 0,1 на сто, а в еврозоната с 0,2 на сто.
Още: Прогноза: Заплатите в България ще растат два пъти по-бързо от инфлацията през 2024 г.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
В България
В България обаче, инфлацията през декември 2023 г. се е забавила за пети пореден месец до 5.0 на сто на годишна база, разкриват данните на Евростат за ХИПЦ. През ноември показателят отслабна до 5,5 на сто.
През декември в сравнение с ноември 2023 г. цените на дребно у нас са били нагоре с 0,3 на сто.
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Според данните на НСИ за декември 2023 г., месечната инфлация в страната ни е била 0,3 на сто, а годишната - 4,7 на сто.
Още: Инфлацията в България е на най-ниското си ниво от две години и половина
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Къде е най-висока и къде най-ниска инфлацията?
Сред страните от ЕС през декември 2023 г. най-ниски годишни нива на инфлация са отчетени в Дания (+0,4 на сто), Италия и Белгия (+0,5 на сто за всяка).
На другия край на скалата с най-значителни темпове на потребителските цени са били Чехия (+7,6 на сто), Румъния (+7 на сто) и Словакия (6,6 на сто).
През декември най-голям принос за годишната инфлация в еврозоната е имал секторът на услугите (+1,74 процентни пункта), следван от храни, алкохол и тютюн (+1,21 п.п.), неенергийни промишлени стоки (+0,66 п.п.) и енергия (-0,68 п.п.).