България се предвижда да получи над 3 милиарда лева повече от новия европейски бюджет за периода 2021-2027 г. Така сегашните 14.6 млрд. лв., които Европа дава на страната ни, ще се увеличат до 18 млрд. лв.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Това решиха евродепутатите в Страсбург, подкрепяйки законодателния доклад на колегата си от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков, като част от гласуването на новите финансови правила на ЕС за периода 2021-2027 г. Решението обаче не е окончателно, тъй като предстоят преговори между Парламента и Съвета на ЕС, които започват другата седмица.
Това е най-високият бюджет за регионално развитие, инфраструктура, околна среда и заетост от присъединяването на България към Европейския съюз (ЕС) досега, съобщават от пресцентъра на ГЕРБ.
„Одобреното от ЕП е повече от задоволително и отговаря на амбициите както на ЕС, така и на България за по-бързо развитие на регионите и повишаване на жизнения стандарт на хората. Това бе моята цел като преговарящ за правилата, по които ще работят европейските фондове след по-малко от 2 години”, подчертава Новаков.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Той допълва, че така България застава сред първите 3 държави с най-високо увеличение на кохезионния бюджет и то при средно намаление от 11% за ЕС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
„Такова увеличение за България значи много! Това значи интензивно инвестиране там, където страната ни има най-много нужда за по-скоростно наваксване на изоставените региони. Все още се вижда, че хората имат нужда от пътища, от високоскоростни жп линии, от пристанища, от летища, така че да наваксаме – с водопроводите, пречиствателни станции. Дотук две от трите институции са „ЗА“ такова увеличение – и Комисията, и парламентът, което ме обнадеждава“, заяви Новаков, цитиран от БНР.
Европарламентът е подкрепил идеята най-бедните региони да доплащат само 15% от стойността на проектите, а не 1/3 от размера на финансирането, както предлагаше Европейската комисия.
Друго важно предложение в законодателния доклад, което събра подкрепа от евродепутатите е кохезионната политика да подпомогне борбата с демографската криза и бедността в най-засегнатите региони.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго