Електроразпределение Юг (част от EVN) и Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) дадоха официален старт на проекта LIFE Safe Grid for Burgas (Безопасна мрежа за Бургас), финансиран от програма LIFE на Европейския съюз. Целта на проекта е опазване на птиците чрез намаляване на смъртността вследствие на контакт с въздушните проводници на електроразпределителната мрежа.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Проектът за 5,5 млн. евро и включва мерки за обезопасяване на електроразпределителната мрежа в района на Бургаските езера. По-конкретно, проектът ще се реализира в района на влажните зони около гр. Бургас, а именно Атанасовско езеро, Бургаско езеро (Вая), Комплекс Мандра-Пода и Поморийско езеро, които се намират на един от двата основни прелетни пътя на птиците в Европа - „Via Pontica“ и са част от мрежата НАТУРА 2000 в България.
Общо 75% от средствата се осигуряват от програма LIFE на Европейската комисия, а 25% - от Електроразпределение Юг. Планираният срок за изпълнение на дейностите е в периода 2021 – 2026 г.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
„Проектът е една от най-големите мерки за защита на птици в България и със сигурност най-голямата за българското Черноморие, заяви Александър Сипек, регионален мениджър на ЕVN България. Той увери, че това е важна инвестиция за подобряване на електрозахранването в района на Бургас, което ще реши голяма част от прекъсванията, които се получават по време на миграционните периоди всяка година.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
По думите му, това е проект, който води до позитиви както за птиците, така и за клиентите в района на бургаските езера. "Имаме ситуация в която всички печелят - както клиентите на мрежата, така и птиците. Именно защото по-добрата защита на птиците води и до подобряване на сигурността на снабдяване на нашите клиенти", заяви той.
В рамките на проекта Електроразпределение Юг планира мащабни дейности за обезопасяване на електроразпределителната мрежа:
- Подземно полагане (кабелиране) на 52 км въздушни електропроводи 20 kV (средно напрежение), което напълно премахва рисковете за дивите птици
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
- Обезопасяване (чрез защитни изолации) на 96 км въздушни електропроводи 20 kV (средно напрежение)
- Монтаж на 2000 броя дивертори (светлоотразителни маркери) по въздушните електропроводи. Чрез тях се намалява вероятността летящи птици да се сблъскат с въздушните проводници.
- Изграждане на 18 трафопоста и една възлова станция.
Съгласно времевия план в периода 2021-2022 г. ще се изготвят технически проекти и спецификации, както и съгласувателни процедури с институции. Планирано е строително-ремонтните дейности да стартират от 2023 г.
Освен предпазни мерки за птиците, проектът ще подобри сигурността на снабдяването с електроенергия за клиентите в близките населени места, в които през месеците с миграция на птиците се регистрират смущения в електрозахранването.
Това е вторият мащабен проект, който Електроразпределение Юг ще реализира по програма LIFE съвместно с БДЗП, след като в периода 2013 – 2018 г. бе осъществен проектът „LIFE for safe grid“ за защита на световно застрашения царски орел. По този начин през 2013 г. Електроразпределение Юг стана първата инфраструктурна компания в България, която реализира проект с финансиране по програмата LIFE.
В рамките на проекта през 2013 -2018 г. 70 км. въздушни електропроводи в защитени зони бяха вкарани под земята, 42 км въздушни електропроводи бяха изцяло изолирани, а 2 340 електрически стълба бяха обезопасени със защитни изолации. В резултат през 2021 г. бяха отчетени 6 нови двойки царски орли, което увеличи тяхната обща бройка до рекордните 41. "Това е много добър пример как човешката дейност може да бъде в синхрон с природата", коментира Александър Сипек.