Днес Европейската комисия започва обществена консултация относно реформата на структурата на пазара на електроенергия в Европейския съюз, за да защити по-добре потребителите от прекомерна нестабилност на цените, да подкрепи достъпа им до сигурна енергия от чисти източници и да направи пазара по-устойчив, съобщават от комисията.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Стартиралата днес консултация ще подпомогне работата на Комисията по законодателно предложение, което трябва да бъде представено през първото тримесечие на тази година. Консултацията ще продължи до 13 февруари и ще се фокусира върху четири основни области.
Една от тях е намаляване на зависимостта на сметките за електроенергия от краткосрочните цени на изкопаемите горива и насърчаване на внедряването на възобновяеми енергийни източници.
Друга област е подобряване на функционирането на пазара, за да се гарантира сигурността на доставките и пълното използване на алтернативите на газа, като съхранение и отговор на търсенето.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
How do you see the EU electricity market of the future?
— European Commission 🇪🇺 (@EU_Commission) January 23, 2023
Today we are launching a public consultation on a reform of the EU electricity market design to deliver affordable & clean energy to Europeans.
Your contributions will help guide our proposal this year.#EUHaveYourSay
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Сред областите, които попадат във фокуса на ЕС са подобряване на защитата и овластяването на потребителите и подобряване на прозрачността, надзора и почтеността на пазара.
От ЕК отчитат, че настоящата система осигурява ефективен, добре интегриран пазар в продължение на много години, позволявайки на ЕС да извлече икономически ползи от единния енергиен пазар, като гарантира сигурност на доставките и стимулира процеса на декарбонизация. Според комисията обаче системата демонстрира и някои недостатъци. В настоящата криза на високи и нестабилни цени на електроенергията икономическата тежест е прехвърлена върху крайните потребители. Следователно е необходима реформа, за да се предпазят по-добре домакинствата и предприятията от високите цени на енергията, да се увеличи устойчивостта и да се ускори преходът, заложен в Европейския зелен пакт и плана REPowerEU.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Гарантирането на директен достъп до достъпна чиста енергия за всички потребители ще изисква пазарни инструменти за постигане на по-стабилни цени и договори, основани на реалните разходи за производство на енергия. ОЩЕ: Въпреки зеления преход Германия е увеличила използването на въглища