По-рано днес министърът на финансите Румен Порожанов обяви, че заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), което бе насрочено за днес, няма да се състои. То ще се проведе в сряда, 1 октомври.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Работодатели и експерти се противопоставиха на актуализацията на бюджета, предлагана от служебното правителство. Според тях предложението за дефицит от 4 на сто от БВП и за увеличаване на вътрешния дълг не е аргументирано.
В ефира на БНР председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев заяви: "Не са убедителни мотивите за предлагането на такъв драстичен ръст в дефицита. А още по-малко отсъстват всякакви мотиви за този драстичен ръст на дълга. Всъщност се предлага да се увеличи държавният и държавно гарантиран дълг с 6 и половина милиарда – в това число 4 и половина нов дълг и 2 млрд. държавни гаранции – общо 6 и половина милиарда, от които милиард и половина да покрие нарасналия дефицит и пет милиарда са мотивирани с половин изречение в мотивите, което е крайно неубедително".
По отношение на мрачните прогнози за ръста на икономиката през следващите две години, Велев посочи, че 1,5% е много добър ръст на БВП при случилото се през тази година. Той коментира: "Преди една година не сме знаели, че ще има покушение над Корпоративна търговска банка, където са от порядъка на 8-10% от финансите и бизнеса на страната. Не сме знаели, че ще има дефлация минус едно цяло и нагоре на средногодишна база при планирана инфлация от близо 2%. Т.е. тези 3% надолу също не сме ги знаели".
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Проблемите в икономиката ни са големи, но няма да се решат с тази актуализация на бюджета. Това заяви от своя страна директорът на Икономическия институт на БАН Митко Димитров.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Според него проблемите са предизвикани от това, че при управлението на икономиката, намесата на политиците в икономиката е неефективно, нецелесъобразно и не води до положителен резултат.
"Предложението е да продължаваме да харчим, като вземаме кредити, натоварваме държавата и пак като че ли ефектът няма да бъде никакъв. Аз искам да има корекции и тези корекции да бъдат в тая насока. Заедно с това, за да вървят заедно решения, предложения за решаване на проблема със събирането на средствата и с реформата на секторите", завърши експертът.
В днешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество /НСТС/ със сигурност няма да участват синдикатите и работодателите. Tова е информацията, с която разполагам, коментира пред журналисти президентът на КНСБ Пламен Димитров. Той участва в международна конференция "Обмяна на опит и добри практики в сектора "Храни и напитки".
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Това не е бойкот. Просто тристранката не беше свикана по надлежния начин, особено за такъв сериозен проблем, коментира синдикалистът предвиденото отсъствие на синдикати и работодатели.