За икономическото развитие на България нямаме поводи за безпокойство. Това е констатацията на специалистите, но само на фона на изминалите години на членството ни в Евросъюза, съобщава Нова телевизия.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
„Никой от нас не знае как ще се развие икономиката следващата година най-вече, защото България зависи от състоянието на икономическия блок, в който участва – ЕС. Нашата икономика е изключително отворена. Над 80% от нейния продукт се реализира чрез външната търговия. От тази гледна точка нещата не зависят от нашето стопанство. Ние имаме ясни сигнали за леко, макар и пренебрежително, но все пак устойчиво вече развитие на икономиката през изминалата година”, заяви финансистът Емил Хърсев (на снимката).
Най-ясните показатели затова, че вървим напред са данните от четвъртото тримесечие на 2013 година.
„Така или иначе има два сценария за развитие през 2014”, обясни Хърсев.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Единият е да продължи досегашното символично развитие, каквито са и прогнозите на правителството - 1,8 % ръст. Оптимистичният сценарий би довело до ръст от 3,5-5%.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
„Горе-долу толкова са ръстовете, обичайните ръстове в годините, когато една икономика излиза от депресията и започва оживление”, обясни финансистът.
Реално Евросъюзът преживява първата си криза. През Депресията от началото на миналия век Европейския съюз дори не е бил замислен. За съжаление членството ни съвпадна с началото на втората световна финансова криза.
„Влезнахме в ЕС точно в навечерието на най-дълбоката криза, която ЕС е виждал от създаването си досега”, заяви Емил Хърсев.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
И въпреки това сметките на финансистите показват друго за парите на българите.
„Българинът има една изкривена представа за икономиката. Ако попитате когото и да било на улицата, той ще твърди, че доходите не се увеличават – това не е вярно. При нас доходите през целия период на кризата са нараствали значително повече от ръста на Брутния вътрешен продукт. Имаме ръстове в рамките на 1% - 1,5% и ръст на доходите средно с 8%. Ще кажат „Да ама инфлацията ги яде”, не, не ги яде, през последната година очевидно имаме дефлация, тоест реалният ръст на дохода е по-висок от номиналния”, смята финансистът.