Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експерт: Страната ни рискува да изпусне възможностите от Зелената сделка

26 февруари 2020, 09:58 часа • 2605 прочитания

"Зелената сделка не изисква "не точно, не буквално" да се затворят топлоелектрическите централи в България, "но смисълът на европейските регламенти е такъв.". Това каза енергийният експерт проф. Георги Касчиев в коментар за информацията, че България подготвя официална позиция по отношение на Зелената сделка, за да защити националните интереси в енергетиката. 

Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?

Още: Тристранката с извънредно заседание

"Няма такова нещо да се подписва като Зелена сделка, регламентите вече са приети", каза Касчиев.

"Аз смятам, а и не само аз, че България и нашите управляващи изпуснаха много възможности", заяви още експертът в интервю за bTV.

През 2014 г. в резултат на изследване за енергийния баланс ЕК приема "механизми за резервиране на капацитет" и приема регламенти да подпомогне тези западащи централи. Още в началото на 2016 г. Полша и други страни кандидатстват по тези мерки.

Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата 

Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати

През февруари 2018 г. се подписват първите 6 договора със страни, сред които са Италия, Гърция, Германия, Белгия и Полша. Варшава подписва договори за своите централи, включително за няколко, които се строят.

"Доколкото е известно, миналата година октомври или ноември (България) е изпратила документи в ЕК за започване на тази процедура. Какво съдържат очевидно е една от най-пазените държавни тайни, защото никой не знае", заяви проф. Касчиев.

Резултат от преговорите ще има чак след 2 години, както е било при другите страни.

"Само че има една особеност, която много енергийни експерти явно са я пропуснали, миналата година юни месец се подписва един нов регламент – 943, който влиза в влиза от юли и в чл. 22 е записано, че от юли 2025 г. всички централи с огромни въглеродни емисии, няма да получават държавна помощ", обясни енергийният експерт, като изключение ще правят централи, за които е бил подписан вече договор.

Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия

Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго

"Няма задължение да се затварят централите, но те вече ще зависят много от цените на въглеродни емисии", казва Касчиев.

Експертът отбеляза, че топлоцентралите в басейна на Марица са изключително важни за енергийния ни баланс и дават около 3000 мегавата.

Той алармира, че АЕЦ "Белене" не може да ги замени, още повече че се предвижда атомната централа да влее в експлоатация да влезе в експлоатация през 2036 или 2037 г., а според Касчиев този проект няма да бъде осъществен, защото пред него има много пречки, включително се води и дело.

"Времето си върви и ще изпуснем възможностите, които дава самата Зелена сделка за региони в преход", смята Касчиев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес