Проблемът е защо тези компании напускат страната. Очевидно на тези инвеститори не им харесва в тази държава и си отиват. Какво ще стане с делото, защото може да не е известно, но ЧЕЗ съди България за 600 млн. евро за нарушаване на приватизационния договор. Същите дела водят и EVN и Енерго-про, така че България прави нещо, което отблъсква чуждестранните инвеститори и ги насочва към международните съдилища. Това заяви в ефира на БНТ Явор Куюмджиев.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
По думите му сделката "ще се осъществи трудно, защото има разлика в цената, в тази, която компаниите са готови да предложат, предстоят избори в Чехия и в този момент никой няма да си позволи да продава активи."
Според енергийният експерт Атанас Тасев е може би по-добре сделката да не се случи, тъй като има сериозен риск кой ще бъде купувач.
"Очевидно и ДАНС трябва да направи проверка на потенциалните инвеститори, защото собственикът на едно такова дружество може да го използва за рекет. Какво ще стане ако спре токът? Така че – много внимателно с тази процедура", допълни още Тасев.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Според него напускането на инвеститорите е потвърждение, че регулаторният орган си върши работата, "защото напоследък започна да действа прекалено рестриктивно."
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Припомняме, че на 18 август стана известно, че чешкото дружество ЧЕЗ Груп е получило няколко обвързващи оферти за бизнеса си в България. Това става ясно от съобщение, публикувано на сайта на компанията. В момента офертите са предмет на анализ.
По-рано през месеца компанията обяви, че ще вземе решение за бъдещите си операции в България през септември тази година. За евентуална продажба на бизнеса на ЧЕЗ у нас се заговори още през януари.
Миналата година дружеството реши да стартира международен арбитраж срещу България след редица интервенции от страна на българските власти, които според концерна са засегнали неговата стопанска дейност в страната. През май 2015 г. например ЧЕЗ бе глобена със 17,1 милиона крони за злоупотреба с господстващо положение на пазара.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Чешката компания влезе в България през 2004 година, придобивайки мажоритарен дял в трите електроразпределителни дружества в Западна България - "Електроразпределение Столично", "Електроразпределение София" и "Електроразпределение Плевен" за сумата от 281,5 млн. евро.