Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕК иска повторна проверка на поне 450 проекта по ОП "Околна среда"

04 декември 2013, 11:52 часа • 31088 прочитания

Огромна част от проектите и поетите обществени поръчки по оперативна програма „Околна среда” подлежат на повторна проверка – в противен случай програмата може да загуби част от финансирането си. Това става ясно от официалното писмо на Европейската комисия, изпратено до нашето правителство в края на миналата седмица, пише Capital.bg. Засегнатите проекти са над 450, а всеки от тях има по няколко обществени поръчки – често между 7 и 8.

Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?

Още: Тристранката с извънредно заседание

В писмото на ЕК се посочва, че европейски одитори са проверили четири проекта, финансирани по ОПОС и са установили следните пет нарушения: налагане на недостатъчни финансови корекции заради установено смесване на критерии; недостатъчно дълги уведомителни срокове за подаване на оферти; дискриминация на база членство в Българската търговско-промишлена палата; неравнопоставено третиране на кандидатите по време на етапа на подбор; нередовно удължаване на крайния срок на подаване на оферти.

От ЕК са поискали Управляващия орган на Оперативна програма "Околна среда", ръководен от Малина Крумова, заместник-министър на околната среда и водите в служебното правителство на Марин Райков, да засили контролните си системи и да подобри указанията, давани на бенефициентите, за да не се допускат отново подобни грешки. От Управляващия орган на ОП "Околна среда" се очаква още да провери наново или цялата програма за всички обществени поръчки по нея, или представителна извадка от всички разходи, изпратени за плащане на комисията в периода 2010 г. - 2013 г. От звено "Одит на средствата от ЕС" към Министерството на финансите се изисква да преразгледат своите одити върху направените разходи, декларирани пред Европейската комисия през 2012 г.

Европейската комисия изисква още Управляващия орган на ОПОС и звено ОСЕС към МФ да изменят процедурите си съгласно изискванията на Европейската комисия - нещо, което не е било извършено в периода 2011 - февруари 2013 година, въпреки че ЕК и тогава е сигнализирала за проблемите.

Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата 

Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати

От кабинета на вицепремиера по европейските фондове Зинаида Златанова потвърдиха за БГНЕС наличието на писмо от Европейската комисия, но отказаха да коментират неговото съдържание, с мотива, че това е служебна кореспонденция и мястото й не е в медиите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес