Очаква се безработицата в България да скочи до 7 на сто през 2020 година след исторически спад до 4,2% през 2019 година. Това се казва в пролетната икономическа прогноза за страната ни на Европейската комисия за тази година, предаде БНР.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
През 2021-ва се очаква безработицата пак да падне под 6%.
Заради предприетите мерки за справяне с коронавируса, БВП вероятно ще се свие със 7 на сто през тази година, смята ЕК.
Брюксел прогнозира и най-тежката рецесия в Европа - невиждана от годините на Голямата депресия през 30-те години на XX век.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Много ще страда Великобритания, гласи прогнозата. Икономическите прогнози на ЕК сочат, че до края на годината БВП на Обединеното кралство ще претърпи свиване от 8,3%, като инвестициите ще бъдат намалени с 14%, а безработицата ще нарасне двойно. По отношение на спада на БВП, само Италия, Гърция, Испания и Хърватия сред страните-членки на ЕС ще понесат по-голяма загуба на икономиките си. Специално за Хърватия се очаква 9% свиване, а за Италия - 9,5%.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Еврокомисията заяви, че предстоящата рецесия ще има историческо значение. Предвижда се икономиката на ЕС да се свие средно със 7,5% през 2020 година и да нарасне с около 6% през 2021 година.
Според еврокомисаря по икономиката Валдис Домбровскис, в момента могат да бъдат дадени само ориентировъчни данни за мащаба и тежестта на шока, който пандемията от коронавирус ще има върху националните икономики. Ефектът ще зависи от "развитието на пандемията, способността ни безопасно да рестартираме икономическата дейност и да можем да я възстановим след това". Според еврокомисаря, става въпрос за симетричен шок, при който всички страни от ЕС са засегнати и се очаква тази година всички да изживеят рецесия.