Държавните горива вече ще може да се съхраняват и в Румъния, а не само в складовете на "Лукойл", както досега. Това става ясно от съобщение на Държавна агенция "Държавен резерв и военновременни запаси“ (ДА ДРВВЗ).
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
В него се посочва, че "за първи път български компании ще могат да съхраняват част от определените им запаси от нефт и нефтопродукти на територията на Румъния". Това става възможно благодарение на съдействието на Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“, която е осъществила успешно сътрудничество с румънските власти и осигури допълнителен капацитет за съхранение на суровините в още една държава-членка на Европейския съюз.
Преди малко повече от месец месец Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) санкционира „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД и „Лукойл-България“ ЕООД със 195 млн. лв. за злоупотреба с господстващо положение именно заради данъчните складове.
Още: КЗК глоби "Лукойл" със 195 млн. лв.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Тогава КЗК обяви, че "Лукойл" не предоставя достъп на вносители и производители на автомобилни горива в собствени данъчни складове, ограничаване на вноса по море чрез блокиране на данъчните складове.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
"Ръководството на ДА ДРВВЗ проведе срещи с представители на румънското енергийно министерство, на които се обсъдиха възможностите български компании да съхраняват запаси от горива.
На срещата са уговорени условия за съхранение на запаси в близост до границата с България и в случай на необходимост запасите ще могат много бързо да бъдат транспортирани в страната", се казва още в днешното съобщение.
Законът за Запасите от нефт и нефтопродукти позволява на задължените лица да съхраняват до 50% от нивата на определените им запаси в съдови вместимости на други държави - членки на Европейския съюз, при условие че е отчетена физическата им наличност и достъпност.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
"Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“ успя да постигне значим напредък в партньорството между институциите и аналогичните румънски структури. Това е важен елемент за гарантиране на стабилността, ефективността и бързата реакция, вследствие на кризисни ситуации", допълват от агенцията.
,