Ако някоя компания желае да излезе с емисия на Българската фондова борса (БФБ), но големината на пуснатите акции е под стойност от 2 млн. евро, то да отпада задължението да бъде издаден и проспект. Това предлага финансовият министър Владислав Горанов, който иска изменения на Закона за публичното предлагане на ценни книжа. Предложенията вече са на обществено обсъждане, уточнява в. "24 часа".
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Предлага се още да се облекчат условията и редът за публикуване на съобщение за публичното предлагане. Съобщението ще се публикува на интернет страниците на емитента, когато ценните книжа са предложени от него, и на сайтовете на инвестиционните посредници, участващи в предлагането.
За всички компании, чието седалище е в България, официалният език за издаването на проспекта да е българският, гласят още промените.
Предвид идеята да няма проспект, а и за защита на потенциални купувачи, се предлага и текст, според който при изброени в закона нарушения придобиването на акции да бъде обявено за недействително.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Въвежда се изрична забрана облигационер по емисия да бъде избраната банка довереник на облигационерите по същата емисия облигации, като това вече ще се смята за конфликт на интереси.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Комисията за финансов надзор да се задължи, когато взема решения за извършване на промени в условията, при които са издадени облигациите, включително когато се променят конкретните параметри на емисията облигации, които подлежат на последваща промяна, тези решения да имат действие само напред във времето и да не се вземат такива решения със задна дата.
Членовете на управителни и контролни съвети, които не получават възнаграждение, също да бъдат задължени да внасят гаранция за управлението в размер, не по-малък от три минимални работни заплати за страната към датата на избирането им, се предлага още в текстовете.