Газовата връзка с Гърция ще струва 145 млн. евро (без ДДС) и трябва да бъде изградена за 18 месеца. Това стана ясно при публичното отваряне на офертите за интерконектора, съобщават от ICGB.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
33 млн. евро от тях ще бъдат европейско финансиране, тъй като газовата връзка е европейски проект от общ интерес, допринасящ за постигането на целите на Енергийния съюз, посочи еврокомисарят по регионалната политика Корина Крецу пред Агенция "Фокус".
Над 10 български и чуждестранни компании и обединения са подали документи за участие в обществената поръчка, а 5 от тях са допуснати до втората ѝ фаза. Това са ДЗЗД „АЙ ДЖИ БИ – 2018“, Обединение „Макс Щрайхер-Терна“, Обединение Spiecapag Trace IGB 2018, J&P АВАКС и Обединение „CPP-AKTOР“.
Две от тях ДЗЗД „АЙ ДЖИ БИ – 2018“ и J&P АВАКС са подали оферти в посочения от възложителя краен срок. Именно между тях ще бъде избран изпълнителят на интерконектора.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Техническите предложения ще бъдат проверявани за допустимост, ще им бъде поставена техническа оценка според показателите на методиката и ще бъдат отворени ценовите предложения.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
От ICGB предвиждат изборът на изпълнител да бъде осъществен през май, което да гарантира започване на строителните дейности през юни.
„Проектната компания и нейните акционери са мобилизирали всички ресурси за спазване графика за започване на строителство, като разчитаме на високото качество на техническите предложения на участниците и техния утвърден професионализъм“, коментираха изпълнителните директори на компанията Теодора Георгиева и Константинос Караянакос.
Газовата връзка с дължина 182 км ще бъде изградена между гръцкия град Комотини и Стара Загора. Неин възложител и оператор е съвместната компания ICGB, в която акционери с равно участие са Българският енергиен холдинг (БЕХ) и гръцко-италианското дружество IGI Poseidon. България и Гърция подписаха договор за изграждането ѝ през миналото лято.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго