Само 160 метра делят моста между Видин и Калафат от неговото окончателно завършване, каза ръководителят на строежа - главният мениджър на испанската фирма FCC, която го изгражда, инж. Алберто Бергара. До края на годината пътната връзка трябва да бъде готова, предаде Стандарт нюз.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Според Алберто Бергара потокът от автомобили по моста ще тръгне към средата на 2013 г. Дотогава ще са приключили всички изпитателни мерки на най-големия мост по Дунав и ще са направени всички задължителни оценки за неговата надеждност и качество. Въпреки горещините на строежа се работи денонощно. Изливането на бетона става само в 3 часа след полунощ. Тогава от реката повява хлад, температурите падат и стават благоприятни за бетониране. Може да се работи и в жегата, има добавки, които охлаждат смесите, но това би оскъпило строежа. Затова се излива нощем.
В момента се монтират сегментите от връхната конструкция на моста в плавателната част на реката, която е към румънския бряг. За 24 часа се поставят по една двойка сегменти. Това означава, че мостът расте с 8 метра на ден.
С бързи темпове се изгражда и железопътната естакада. Линията ще минава по средата на моста, а от двете й страни ще има по две пътни платна за движение на автомобили в двете посоки. Вляво от България към Румъния ще тръгва велоалея и тротоар за пешеходци. Вдясно ще бъде изграден коридор за движение на обслужващия персонал. Железният път ще бъде отделен от автомобилния с бетонов пояс. Предпазни стени ще има и до вантите - усуканите въжета, които осигуряват здравината на съоръжението. Продължава и изграждането на защитните елементи на моста. Според инж. Алберто Бергара тези над 100-тонни елементи са много важни за сигурността му. Те се поставят така, че да образуват защитен пръстен около четирите опори на моста в плавателната част на реката. При удар на кораби или на ледове елементите могат да бъдат съборени, но не и устоите на моста, обясни той.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
Плътно до пътната плоча строителите прикрепват отводнителна тръба. Тя ще събира дъждовните води и след пречистване в малка станция ще ги излива в Дунав. Водите ще текат към българската част, тъй като мостът има наклон, започващ от румънската страна.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
Според проекта дължината на моста над реката е 1391 метра. Без оставащите 160 метра сметката показва, че 1231 метра вече са готови. Изграждат се и подстъпите към него. С тях общата дължина на автомобилния път става 3598 метра, а на железния - 3448 метра. Готово за движение на влакове със скорост от 160 км е 19-километрово жп трасе. В момента строителите го свързват с моста.
Редактор: Сияна Любомирова