Правителството на България се справя отлично със здравната криза. Първите икономически мерки също бяха много добри, но предизвикателствата за икономиката сега започват.
Още: "Празникът свършва": какво става с руската икономика?
Още: Тристранката с извънредно заседание
Това заяви бившият финансов министър Симеон Дянков. В момента той се намира в САЩ, където шеста поредна седмица се намира у дома заради въведените строги мерки за ограничаване на разпространението на COVID-19.
За предаването „Тази неделя“ по bTV той обясни, че според него по-песиместичните прогнози за икономиката на България ще се сбъднат. Бившият министър предположи, че у нас спадът ще е между 6-8%, може би и 10%.
Според него причина за това е, че все още не е ясно колко дълго ще продължи кризата и изтъкна, че трябва да се готвим за тежки месеци. „Финансовите министри винаги са по-стиснати, но в бъдеще трябва да са по-щедри, защото се вижда, че кризата ще нанесе щети дълго време, след като излезем от нея. Това ще продължи години за някои сектори“, коментира Дянков.
Още: Макрон: Ще говоря с Тръмп за митата
Още: Росен Плевнелиев: Ако влезем в Еврозоната, ще сме по-богати
По думите му по време на криза не е най-важно да има правилен пакет от мерки, а да се вземат бързи решения, които да се поправят в крачка. Бившият министър подчерта, че у нас първите стъпки са правилни. Той смята, че обявените от кабинета програми, като мярката 60:40 и грантовата система, са полезни, защото са влезли бързо в употреба.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Анализ: Повече от половината българи готови да бойкотират големите търговски вериги
Още: Икономист обвини властта, че има амбиции да харчи във всички направления
„Разбира се, дори да се дават заеми, макар и безлихвени, домакинствата и бизнесът няма да издържат дълго. Трябва да се мисли за бъдещи стъпки“, изтъкна Дянков и допълни, че някои страни вече са увеличили ставките за бизнеса. Така ще се запазят работните места, но и ще се запазят доходите на домакинствата.
Икономистът смята, че туризмът у нас ще бъде ударен, тъй като зависим от транспортни връзки и от страните, които изпращат поток от туристи към България. „Ние се фокусираме твърде много върху секторите, които са на първо ниво – туризъм и транпосрт. Има и сектори, които са поне толкова засегнати и важни за страната – производството на авточасти, които се правят край редица градове у нас. Тези заводи дълго време няма да работят в пълен капацитет, а за работниците трябва да се мисли сега“, подчерта Дянков.
Бившият министър смята, че България формално покрива всички критерии за влизане в ERM II. Според него страната ни се нуждае от чакалнята, защото там са големите финансови ресурси, на които можем да разчитаме.
Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия
Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго
Темата продължава и в нашия блог.